Bugün gram altın fiyatları ne kadar? İşte gram altın fiyatı ve 14.11.2016 güncel altın fiyatları

14 Kasım 2016 tarihli altın fiyatları belli oldu. Altın fiyatları önceki güne göre düştü. İşte 14 Kasım 2016 Pazartesi için son altın fiyatları ve altın piyasasıyla ilgili detaylar... Yatırım yapacak veya hediye almayı düşünen vatandaşın yakından takip ettiği gram altın bugün yani 14 Kasım 2016 Pazartesi günü ne kadar?

Giriş Tarihi: 14.11.2016 11:11
Bugün gram altın fiyatları ne kadar? İşte gram altın fiyatı ve 14.11.2016 güncel altın fiyatları

Gram altın fiyatları düne göre düştü. Kapalıçarşı'da 209.27 liradan alıcı bulurken altının gramı ise 127.63 liradan satılıyor. Spot altının onsu ise 1218.88 dolar.

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları Türkiye'de altın yatırımı için en çok takip edilen kalemlerden biridir. Öyle ki çeyrek altın sosyal yaşamda da kendine yer bulmuştur. Bebek ziyareti için alınır; nişanlarda, düğünlerde, sünnetlerde takılır, altın günlerinde alınır ve bunun dışında pek çok vesile ile hediye olarak paylaşılır. Türkiye'de altın fiyatları ons, gram, cumhuriyet, tam, Reşat gibi birimlerle ifade edilirken bunlardan çeyrek altın en çok merak edilen ve takip edilenidir denilebilir. Çeyrek altın fiyatlarının çok yükseldiği dönemlerde ise gram altına olan ilgi ve talep artmaktadır.

Gram Altın ne zaman ortaya çıktı? Gram Altın'ın çeşitleri nelerdir? İşte bu altın türü ile ilgili merak ettiğiniz her şey...

Gram altını açıklamadan önce altın nedir, nasıl üretilir bu konulara biraz açıklık getirmemiz gerekiyor. Sözlük anlamı ile simgesi Au olan ve atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element. Doğada az bulunması nedeniyle altının önemi ve değeri büyük olmuştur. Çok eski zamanlardan itibaren para basımında kullanılmaktadır. Altın para basımında kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

Türkiye'de iç piyasaya sürülen ler 22, 18, ve 14 ayarlık altın alaşımlarından yapılır. Ayar, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. 24 ayar altın; arı ya da saf altındır ve 1000 milyemdir (miligramdır). 22 ayarda gram başına 916 milyem (mg), 18 ayarda 750 milyem, 14 ayarda 583 milyem altın bulunur. Özellikle dışsatım amacıyla kullanılan 21 ayarda ise, 875 milyem altın bulunur. 18 ayarlık altın alaşımları gümüş ve bakır miktarlarına göre ayrımlı renkler alınır. %25 gümüş, yeşil altını, % 12.5 gümüş ve % 12.5 bakır sarı altını, % 0.6 gümüş ve % 19 bakır pembe altını, %25 bakır kırmızı altını oluşturur. Kuyumculuk neolitik çağda doğmuştur. Arkeologların Ur'da, Truva'da, Mykenai'de buldukları mücevher ve heykelcikler o çağa aittir. Altın o çağlardan günümüze kadar önemini yitirmeden gelmiş bir kıymetli madendir ve değer ölçüsü birimlerinden biridir.

İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR) 1996 yılında kurulmuş olup, ortakları arasında , İSTANBUL ALTIN BORSASI, VAKIFBANK, ŞEKERBANK ve İŞBANKASI bulunmaktadır. Ayrıca yönetim kurulunda T.C. HAZİNESİ, bir üye ile temsil edilmektedir. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR) TÜRKİYENİN TEK RESMİ ALTIN RAFİNERİSİ olup, üretmiş olduğu altınlar, başta T.C. Darphanesi ve İstanbul Altın Borsası olmak üzere tüm dünyada kabul görmektedir.

GRAM ALTIN: İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. (İAR)' nin tescilli ürünü ve markasıdır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün gram altın fiyatları ne kadar? İşte gram altın fiyatı ve 14.11.2016 güncel altın fiyatları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz