'Evde ' nedeniyle yapılan hacizler duracak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, yaşlılar, engelliler ve a muhtaç olanlar için başlattığı "Evde Bakım Hizmetleri" vatandaşların da yoğun talebiyle karşılaşmıştı. Yoğunluk esnasında uygulamada bazı hatalı ve noksan işlemlerin yapıldığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 14.11.2016 12:40 Güncelleme Tarihi: 14.11.2016 13:14
'Evde bakım' nedeniyle yapılan hacizler duracak

FAZLA VE YERSİZ ÖDEMELER...

Hatalı işlemlerden dolayı, görevini üstlenen birçok vatandaşa, fazla veya yersiz ödeme yapıldığı anlaşıldı. Daha sonra bu fazla ödemelerin tahsiline gidildi. Ancak bazı durumlarda tahsil işlemi gerçekleştirilemedi.

HEM VATANDAŞ HEM DE MEMURA İŞLEM YAPILDI

Bakılan kişinin vefat etmesi, adres değişikliği, belgelerdeki eksiklik gibi sorunlar nedeniyle hem vatandaşlar hem de işlemleri yapan memurlar hakkında davalar açılmıştı.

BİR ANDA İCRA İLE KARŞILAŞINCA...

Davalardan çıkan kararlara göre de, evde bakım hizmetine dahil olan vatandaşlar ve memurlar, icra gibi prosedürlerle karşı karşıya kalmıştı.

'BORÇLAR SİLİNECEK'

Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında konunun gündeme gelmesi üzerine Bakan Kaya, duruma açıklık getirdi. Kaya, bu konuda taslak hazırladıklarını ve Başbakanlığa gönderdiklerini belirtirken, şu bilgileri paylaştı:

"Evde bakım yardımına ilişkin yersiz ödemelerin terkini konusunda kanun taslağını hazırladık ve Başbakanlığa gönderdik. Düzenlemenin yasalaşması durumunda tüm haciz işlemleri durdurulacak ve söz konusu borçlar da silinecektir."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Evde bakım' nedeniyle yapılan hacizler duracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz