-Yellen kapışması doları zıplattı

Seçimi kazanan ’ın izleyeceği politikalara ilişkin belirsizlikler ve Fed’in faiz artırım beklentisinin güçlenmesi doları dünyada şaha kaldırdı. Dolar endeksi 14 yılın zirvesine çıkarken, euro bir yılın dibine indi. Dolar içeride de rekor kırdı

Giriş Tarihi: 17.11.2016 11:12 Güncelleme Tarihi: 17.11.2016 11:48
Trump-Yellen kapışması doları zıplattı

'de seçimleri sürpriz bir şekilde Cumhuriyetçi aday Donald 'ın kazanmasıyla birlikte piyasalarda geçen hafta başlayan tedirginlik, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aralıkta faiz artırımı yapacağı beklentisinin güçlenmesiyle adeta kaosa dönüştü. Gelişmekte olan piyasalarda sert satışlar yaşanırken, dolar küresel çapta şaha kalktı.

DOLAR 14 YILIN ZİRVESİNDE

ABD'de yeni yönetimin enflasyonu artırıcı politikalar izleyeceği ve Fed'in daha fazla faiz artırımı yapmak durumunda kalacağı beklentisi ile dolar endeksi 100.52 ile 14 yılın zirvesine çıkarken, kur içeride de 3.32 TL'yi aşarak rekor kırdı. Euro da dolar karşısında 1.07 ile 11 ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro/dolar paritesinin 2017'de 0.95 ile 2002'den bu yanaki en düyük seviyeye inmesi bekleniyor. Kasım ayının ilk haftasında, Trump'ın seçimi kazanmasının Fed'in faiz artırımına gitme olasılığını azaltacağını fiyatlayan piyasalarda hava bir anda tersine döndü. Vadeli kontrat fiyatlamalarına göre, Fed'in 13-14 Aralık'taki bu yılın son toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 94 ile bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Trump'ın başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada büyümek içi altyapı yatırımlarına ağırlık vereceğini dile getirmesi ve harcama planlarının enflasyonu yükselteceğini belirten analistler, bu durumun Jannet Yellen başkanlığındaki Fed'in faiz artırımlarını hızlandırabileceği uyarısında bulunuyor. ABD'de Cumhuriyetçiler 10 yıl içerisinde altyapı yatırımlarına 500 milyar dolar ila 1 trilyon dolar arasında harcama yapmayı planlıyor.

TRUMP-YELLEN KAPIŞMASI

Trump'ın, Fed Başkanı Yellen'e karşı tutumu, bankanın para politikalarının geleceğini de tartışmaya açtı. Trump'ın Fed'e karşı üç seçeneği olduğu belirtiliyor. Bunlardan ilki yedi kişilik yönetim kurulunun çoğunluğunu kendi adaylarıyla değiştirmesi. Trump ayrıca, Şubat 2018'de görev süresi dolacak Yellen'in yerine başka birini atayabilir ya da Kongre'de Fed'in faiz kararlarına yeni kısıtlamalar getirebilir.

KALICI DÜŞÜŞ İÇİNGÖZLER FED'DE
Dolardaki yükselişin küresel kaynaklı olduğuna işaret eden FX Kapital Araştırma Uzmanı Enver Erkan da, gelişmekte olan ülke para birimlerinin tamamının değer kaybettiğini söyledi. Donald Trump'ın büyümeyi artırırken sıkı para politikasına zemin hazırlayacağını belirten Erkan, Fed'in faiz artırım ihtimalinin güçlendiğini söyledi. Fed'in faiz artırım olasılığının yüzde 90 seviyesinin üzerine çıkması ve yetkililerin de şahin tonda mesajlar vermesinin doların ateşini yükselttiğine dikkat çeken Destek Yatırım Menkel Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, "Dolarda kalıcı bir geri çekilme yaşanabilmesi için Fed tarafından gelecek mesajlar oldukça kritik. Fed, 2017'de daha agresif bir faiz artışına giderse tüm gelişen ülke para birimlerini önümüzdeki sene de zor bir yıl bekleyecek" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump-Yellen kapışması doları zıplattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz