Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yargıdaki düzenlemeye ilişkin asılsız iddialarla ilgili olarak Başbakan Yıldırım, "CHP bu konuyu her zaman olduğu gibi ucuz bir istismar konusu yaptı. Bu durum tecavüze af değildi. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Bu suçla ilgili cezayı 8 yıldan 16 yıla çıkaran AK Parti. İddialar CHP'nin bildik saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret."

Giriş Tarihi: 18.11.2016 14:40
Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da cuma namazı çıkışında kendisini bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının AK Parti'nin MHP'ye götürdüğü yeni anayasa taslağı ile ilgili gelişmelerin sorulduğu Başbakan Yıldırım, "Henüz bir gelişme yok. Gelince duruma göre ne yapacağımıza karar vereceğiz" şeklinde yanıt verdi.

CİNSEL İSTİSMAR DÜZENLEMESİ

Başbakan Binali Yıldırım, yargıdaki düzenlemenin kesinlikle tecavüze af olmadığını belirterek, mağduriyetleri gidermek istediklerini fakat konunun saptırıldığını söyledi. Başbakan Yıldırım konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu: Bu tamamen gerçek dışı bir iftiradır. Olay, yaşı tutmayan çocukların evlenmesi ve doğum olduktan sonra baba hapse giriyor, anne ise çocuğuyla yalnız kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Esasen bu konu seçim dönemlerinde bütün partilerin önüne gelen bir sorundu. CHP bu konuyu her zaman olduğu gibi ucuz bir istismar konusu yaptı. Bu durum tecavüze af değildi. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. 8 yıldfan 16 yıla çıkardık bu cezayı. Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde affedilmeyecek ama geçmişte bu cezalardan haberi olmayan ve evlenmiş kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için çıkan bir düzenleme. Bunlar CHP'nin bildik saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret.

MÜNBİÇ'TEKİ PYD VARLIĞI

Münbiç'teki PYD varlığının ortadan kaldırılmasına ilişkin soruya ise Başbakan, "PYD ve YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi konusunda başından beri Amerika ile bir mutabakatımız var. Her görüşmede bu mutabakatın arkasında olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını ifade ediyorlar. Halen onun tahakkuk etmesini bekliyoruz. Çekilecekler, öyle veya böyle çekilmek durumundalar" şeklinde yanıt verdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz