Japonya Başbakanın'dan Trump yorumu

Giriş Tarihi: 18.11.2016 11:35
Japonya Başbakanın'dan Trump yorumu

GÖRÜŞMEDE DİKKAT ÇEKEN DETAY

ABD başkanı seçilen Donald Trump bir ülkenin lideriyle ilk kez yüzyüze görüştü. Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi New York'ta Trump Tower'daki evinde ağırladı.Görüşmeye Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın da katılması dikkat çekti.

BENİ TATMİN ETTİ

ABD'nin 45'inci başkanı seçilen Trump'la yüz yüze görüşen ilk yabancı lider olan Japonya Başbakanı Abe, Görüşmemiz, aramızda güvene dayalı bir ilişki kurulabileceği konusunda beni tatmin etti" dedi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ABD başkanı seçilen Donald Trump ile dün New York'ta yaptığı görüşmeden sonra kendisini "güvenilir bir lider" olarak niteledi.

JAPONYA'DA YARATTIĞI KAYGI ÜZERİNE...

Abe, Trump'ın seçim kampanyası sırasındaki bazı söylemlerinin Japonya'da yarattığı kaygı üzerine kendisiyle görüşmek istemişti.

Trump Japonya'nın nükleer silah edinmesi ihtimalinden söz etmiş ve müttefiklerinin topraklarındaki Amerikan birliklerinin masraflarını karşılamaları gerektiği, aksi halde ABD askerlerinin çekilebileceğini söylemişti.

TİCARET ANLAŞMASINA DA KARŞI OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI...

Trump ayrıca Abe'nin ekonomik politikasının temel dayanaklarından biri olan Trans Pasifik Ortaklık (TPP) adlı ticaret anlaşmasına da karşı olduğunu açıklamıştı.

TRUMP'IN GÜVENİLİR BİR LİDER OLDUĞUNA ARTIK EMİNİM

Abe görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Görüşmemiz, aramızda güvene dayalı bir ilişki kurulabileceği konusunda beni tatmin etti" dedi. "İttifaklar güven olmadan işleyemez. Başkan seçilmiş olan Sayın Trump'ın güvenilir bir lider olduğundan artık eminim."

Ancak diplomatlar ve analistler, göreve başlayacağı 20 Ocak'tan sonra yapacağı atamaların, Trump'ın denizaşırı ülkelerde Amerikan askeri konuşlandırılması, Çin'in artan deniz hakimiyeti ve Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi gibi konulardaki politikalarını belirleyeceğini söylüyorlar.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya Başbakanın'dan Trump yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz