Adalet Bakanı'ndan: Tecavüzcüyle evlenmeyi biz kaldırdık

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NATOPA 62'inci Genel Kurulu toplantısında konuştu. Bakan Bozdağ tartışmalı küçük yaşta evlilik yasası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, "Tecavüzcüsüyle evlenmeyi biz kaldırdık" dedi.

Giriş Tarihi: 19.11.2016 12:23
Adalet Bakanı'ndan: Tecavüzcüyle evlenmeyi biz kaldırdık

Yargıdaki küçük yaştaki evlilikler ile ilgili düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Tartışmaların olduğu söz konusu kanunda, 12 yaşından küçük çocuklara karşı işlenen suçları artırdık. Tecavüzcüyle evlenmeyi biz kaldırdık. Yapmak istediğimiz şey şu: Türkiye toplumu şu anda evlilik yaşı bizim kanunlarımıza göre 17 yaşından gün alan bir kişi mahkeme karararıyla evlenebiliyor. 18 yaşından gün alan bir kişi ise velisi izin verirse evlenebiliyor. Özellikle roman vatandaşlarımız olmak üzere bazı yerlerde küçük yaşta evlilikler var. Maalesef Türkiye'de böyle bir sıkıntı var. Aileler baskı yapıyor bu çocuklar evleniyor ve erkek hapse giriyor anne dışarıda kalıyor. Aileler de azmettirmekten ceza alıyor. Biz bu mücadeleyi yapacağız ama ortada bir sorun var. Bizim yaptığımız şey kesinlikle tecavüzcüye af getirmiyor. Sadece bu alanda ortaya çıkan bu sorunu çözmeye dönük bir adımdır" dedi.

"KADINA ŞİDDETİ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI KAPSAMINA ALDIK"

Bakan Bozdağ küçük yaşta evlilik düzenlemesine ilişkin açıklamasında şöyle konuştu: Kadına karşı şiddeti önlemek için re'sen takip getirdik. Davalar şikayetten vazgeçmeyle de düşmüyor. Eskiden şikayet edilirse takip ediliyordu. Şimdi re'sen takip getirdik. Yani komşusu şikayet ettiğinde veya yoldan geçip gören bir ihbar ettiğinde de onlara işlem yapılıyor ve ceza alıyor. Bu bizim dönemimizde yapılan yeni bir düzenleme. Kadına karşı cinayetleri önlemek için bizim hukukumuzda en ağır ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis cazasıdır. Kadına karşı işlenen suçları ağırlaştırılmış müeebbet hapis cezası kapsamına aldık.

"HUKUKUN GEREĞİ YAPILDI"

Adalet Bakanı Bozdağ burada yaptığı konuşmada tutuklu HDP'li vekiller ile ilgili yaptığı açıklamada, "Hukuka, yargıya saygı göstermeyen ve meydan okuyan bir tavır ortaya koydular. Hukukun gereği yapıldı. Eğer bunlar gitmiş olsaydı, zorla getirme kararı kesinlikle çıkması mümkün değildi. Burada HDP'li vekillere ayrı bir muamele yapılması kesinlikle söz konusu değildir. Diğerlerine nasıl bir muamele yapıldıysa öyle bir muamele yapılmıştır. Tabii tutuklama konusu mahkemenin takdirinde olan bir konudur. Bizim ona dair bir değerlendirme yapmamız doğru değil" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, NATO Parlamenterlerinin sorularını da yanıtladı.

FETÖ SORUŞTURMALARI – HDP'Lİ VEKİLLER

Türkiye soruşturmaları ve kovuşturmaları hukuk devletinin gerekleri neyse ona göre yürütür. Bizde Avrupa konseyinde olduğu gibi 3 dereceli yargılama var. Aleni yargılamalar şeffaf bir biçimde yürüyecektir. Ama sürekli yurt dışında örgüt üyeleri ciddi kulisler yapıyorlar. Türkiye şeffaf ve demokratik bir ülkedir. İdam ile ilgili konu tartışılıyor. Halkın bazı suçlarla ilgili idam talebi var. Sayın Cumhurbaşkanımızda parlamento böyle bir yasayı getirirse ben bunu onaylarım dedi. Şu anda Türkiye'de serbest bir tartışma ortamında değerlendiriyor. Bu anayasa değişikliği getiriyor. Bu noktada muhalefetle anlaşması gerekiyor. Çıkması halinde nasıl bir metin olacak bilgim yok. Şu anda AK Parti ve MHP arasında tartışılan bir konu. İfade hürriyeti ve soruşturmalarla ilgili olarak.. HDP'li vekillerin durumu konuşuldu. Dokunulmazlık herkes için kalktı. Onlar ifadeye gitmediği için haklarında yakalama kararı çıktı. Türkiye hukuk devletinin gereğine uymuştur. Tutuklama mahkemenin kararıdır. Sadece şunu söyleyeyim: PKK bizim ülkemizde terör eylemleri yapıyor. Pekçok kişi ölüyor ya da yaralanıyor. Sizin ülkenizdeki bir milletvekili onalrca vatandaşınızı öldüren teröristin cenazesine omuz verse sizin ülkenizde bu durum nasıl karşılanır. Canlı bombaların cenazelerine gidip tabutların altına giriyorlar. Teröristler hendek kazdı ve bunu belediyenin araçları ile kazdılar. Yargı bunu ortaya çıkarıyor ve bu nedenle yargılanıyor. Patlayan araçlar belediyeni araçları. Türkiye'yi değerlendirirken Türkiye'nin yaşadıklarına da bakarsanız faydalı olacağına inanıyorum.

Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi önemli ancak bu prensipler birlikte uygulanmalıdır. Uygulanmadı eğer böyle devam ederse Türkiye kendine yeni bir tavır belirleyecektir.

TOPLANTIDA İLGİNÇ FETÖ SORUSU: GÜLEN'İN DARBEYİ YAPTIĞINA DAİR KANIT VAR MI?

Usame Bin Ladin'in Dünya Ticaret Merkezi'ni bombalama olayındaki kanıtlardan daha fazla kanıt var Türkiye'de. Türkiye'de sokağa çıkın herkes size bunu söyler. Bu darbe girişimine giren askerlerin ifadeleri var. Hepsi FETÖ ile bağlantılı. Genelkurmay başkanımızın ifadeleri var.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı'ndan: Tecavüzcüyle evlenmeyi biz kaldırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz