Mağduriyeti Meclis’ten önce mahkeme giderdi

Diyarbakır’da 13 yaşında evlendirilen çocuk gelin davasında bir ilk yaşandı. Mahkeme çocuk gelinin eşi ve anne babaları hakkında “Dağılırlar” diyerek sosyal risk ilkesi gereğince beraat kararı verdi

Giriş Tarihi: 20.11.2016 10:44
Mağduriyeti Meclis’ten önce mahkeme giderdi

Diyarbakır Çınar ilçesi Çakırkaya köyünde hiç okula gönderilmeyen Amine, 7 yıl önce henüz 13 yaşındayken amcasının oğlu Habip Karatay'la evlendirildi. Amine'nin 3 çocuğu dünyaya geldi. Çocuk gelin, üçüncü bebeğinin doğumu için hastaneye gittiğinde yaşının 18'den küçük olması nedeniyle doktor durumu polise bildirdi.
Çocuk gelinin "Kimseden şikâyetçi değilim" demesine rağmen kocası gözaltına alındı.
İfadesi alınan Habip Karatay (27) serbest bırakıldı.
Ancak Habip Karatay, annesi Şemsihan ve babası Hıdır Karatay ile gelinin annesi Zerga K., babası Ramazan K. hakkında"çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
Adli Tıp Kurumu'na sevk edilen Amine'nin ruh sağlığının ise bozulmadığı raporu verildi.
Amine'nin annesi Zerga ise, "Kızımızı rızasıyla evlendirdik. Ben de 15 yaşındayken kocamla evlendim. Köyde bunun suç olduğunu bilmiyorduk" dedi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK
Mahkeme heyeti, ailenin cezalandırılması halinde aile birliğinin tümden dağılacağına, çocuk gelin ile çocuklarının açıkta kalacağına, Amine ve çocukların ciddi anlamda mağdur olacaklarına dikkat çekip, gelinin hiç kimseden şikâyetçi olmaması, adli tıp raporuna göre beden ve ruh sağlığının da bozulmaması nedeniyle suçun yasal unsurlarının oluşmadığından sanıkların beraatlarına karar verdi.
Çocuk gelin davasında ilk olan karar Yargıtay'ın onaması halinde tüm çocuk gelin davalarında emsal teşkil edecek.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağduriyeti Meclis’ten önce mahkeme giderdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz