'Tecavüzcüler değil aileler kurtulacak'

Kahramanmaraş’ta 19 yaşındaki Ahmet Yurduseven, 13 yaşındaki eşiyle evlendiği için 8 yıl 4 ay hapse çarptırıldı. 3 çocuğuyla eşinin hapisten çıkmasını bekleyen Aysel Yalçın “Yürürlükteki yasa beni, yavrularımı, yuvamızı cezalandırdı” dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2016 09:41 Güncelleme Tarihi: 21.11.2016 10:56
'Tecavüzcüler değil aileler kurtulacak'

MAĞDUR AİLELER 'ERKEN EVLİLİK' DÜZENLEMESİNİ BEKLİYOR
Kahramanmaraş'ta 2006'da düğünde tanışan 13 yaşındaki Aysel Yalçın ile 19 yaşındaki Ahmet Yurduseven, ailelerini de ikna ederek evlendi. Birkaç hafta sonra, bulundukları araca bir yolcu minibüsü çarpınca kontrol için hastaneye götürüldüklerinde evli oldukları ortaya çıktı. Savcılık, Aysel'in babası ve eşi hakkında dava açtı.

Düğünden iki ay sonra hâkim karşısına çıkan aileler, evliliğin rızayla ve yüzlerce kişinin şahitliğinde gerçekleştiğini söyleyip, nişan ve düğün fotoğrafları ile video görüntülerini de delil olarak sundu. Ancak bu görüntüleri "Suç delili" sayan mahkeme baba Ahmet Yalçın'ı 4 yıl 2 ay, Ahmet Yurdusev'i de 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Dava Yargıtay aşamasındayken çiftin çocukları Edanur (4) ve Hasan (2) doğdu. Aysel'in yaşı dolunca, çift 2010'da resmi nikâh kıydı. Ancak Yargıtay kararı onayınca kayınpeder ve damat 6 yıl sonra 1Ağustos 2012'de tutuklandı.

Eşi tutuklandığında 3'üncü çocuğuna 6 aylık hamile olan Aysel Yurdasev babasını 2 yaşında görebilen oğluna eşinin cezaevinden çıkmasına umut olsun diye "Umut Ahmet" adını verdi. Eşinin cezasının tamamlanmasına 130 gün kalmasına rağmen erken evlilik mağdurlarıyla ilgili yasa önergesini umut olarak gören Aysel Yurdasev, "Ailem beni zorla vermedi. Eşim de zorla kaçırmadı. Sevdik, evlendik, mutlu olduk. Çocuklarımız da bu mutluluğun meyveleri oldu. Hata mı ettik.4 yıldır yavrularım babasız, ben eşsiz kaldım. Yürürlükteki yasa beni, yavrularımı, yuvamızı cezalandırdı. Bu tecavüzcüleri değil, dağılan yuvaları kurtarma yasasıdır. Onlar tecavüzcü değil, aşk ve sevgiyle kurulmuş yuvaların reisleridir. Bu düzenlemeye karşı çıkanlar ellerini, vicdanlarına koyup, kendilerini bir saatliğine benim yerime koysunlar" dedi.

'BEN SAPIK DEĞİLİM, AŞIĞIM'
İzmir'de roman vatandaşların yaşadığı Hilal Mahallesi'nde reşit olmadan evlendikleri için haklarında kamu davası açılan 30 mağdur var. Mağdurlardan eşi 2 yıldır cezaevinde olan Sabriye Altaş (20), "Kocam sapık ve tacizci değil. 14 yaşındayken birbirimizi severek evlendik. Kızım babasız büyüyor" dedi. Yargıtay kararını bekleyen Elmas Topraktağ ise "Ben sapık değilim. Sevdim ve ailelerimizin onayı ile evlendik. Bizim Roman kültüründe erken evlilik var" diye konuştu.

OĞLUYLA, EŞİNİN YOLUNU GÖZLÜYOR
'de 2008'de 15 yaşındaki Saadet Yavuz'la evlenen Mehmet Yavuz'a (19), eşinin doğumunda doktorun tuttuğu raporun ardından kamu davası açıldı ve 3 yıl önce cezaevine girdi. 7 yaşındaki oğluyla birlikte, eşinin yolunu gözleyen Saadet Yavuz, "Biz birbirimizi severek ve ailelerimizin rızasıyla evlendik. Çocuğumu babasız büyütüyorum. Bu yasa tasarısını duyduğumda heyecandan sabaha kadar uyumadım. Bizim olayımız tecavüz değil, biz aileyiz bunu ayırt etsinler" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tecavüzcüler değil aileler kurtulacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz