Yıldırım: Türkiye'yi 10 büyük ekonomiden biri yapacağız

Başbakan Binali Yıldırım Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Bilişim Zirvesi 2016" etkinliğinde konuştu. Yıldırım, "2023'de 10 büyük ekonomiden biri olma hedefimizi yapacağız. Ar-Ge'de 2023 hedefimiz gayri safi milli gelirimizin yüzde 2'sinin üzerine çıkmak." dedi.

Giriş Tarihi: 22.11.2016 11:18 Güncelleme Tarihi: 22.11.2016 12:57
Yıldırım: Türkiye'yi 10 büyük ekonomiden biri yapacağız

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

Operatörlerimiz Türkiye'nin her noktasında 3G erişimi sağlamışlardı. Bunun ardından 4.5G sağlandı. 5G'ye ve ötesine ilişkin açılımları içerecek biçimde yerli ürünler için çalışmalar devam ediyor. 31 Mart'ı 1 Nisan'a bağlayan gece 4.5G mümkün hale geldi.

2023'TE HEDEFİMİZ 10 BÜYÜK EKONOMİDEN BİRİ OLMAK

Altyapı gereklidir ama yeterli değildir. İkinci ve en önemli diğer konu da üst yapıdır. Bir adım öne geçirecek yenilikçi ürünlere milli ve yerli akıl teriyle geliştirilen ürünlere ihtiyacımız var. Teknolojiyi üreten ülke olmamız için bütün imkanları seferber ediyoruz. 2023'de 10 büyük ekonomiden biri olma hedefimizi yapacağız. Ar-Ge'de 2023 hedefimiz gayri safi milli gelirimizin yüzde 2'sinin üzerine çıkmak.

Bilişimle ilgili yeni bir gelişmenin olduğunu aklımızdan çıkarmamız lazım. Son 10 yılda yasal düzenlemeler bu dönemde gerçekleştirildi. İnternetten başlayarak istediğimiz düzeyde olmasa da indirime gidildi. 60. Hükümet döneminde ÖİV'yi indirdik. Mevcut vergi sistemimiz iletişim sektörümüzün gelişmesine ayak uyduran bir sistem değil. Çok basit anlaşılabilir sektörün hızını yavaşlatan değil, büyümesini sağlayan, vergi geliri sağlayacak yeni bir modelini hayata geçireceğiz. Vergi sistemini bilişim sektörünün ayak bağı olmasının önüne geçeceğiz.

ESKİDEN EN BÜYÜK GÜÇ PARAYDI, ŞİMDİ İSE...

Ülkemiz internet kullanımında çok daha hızlı büyüdü. AİKER bir ofisini Singapur'a birini İstanbul'a açtı. Artık sadece Amerika'da değil bilişim dünyanın her yerinde yaygınlaşacak. Geride kalan çağda en büyük güç paraydı. Şimdi para değil, şimdi . Bilgiye sahipseniz güce de sahipsiniz. Türkiye'yi gelecekte en saygın noktalarda görmek istiyorsanız bilgiyi satın almak olmaz.

Bakkallarda küçük dükkanlarda iki fotoğraf vardır. Birinde sefalet içinde kasası boş, diğeri keyfi yerinde kasası doludur. Birinin sefalet içinde olanın veresiye veren, diğerinde peşin satan yazar. Gelecekte ise bilgiye sahip olanın kasası dolu, keyfi yerinde olacak. İşte bu sebeple Ar-Ge yatırımlarına ilişkin desteklere ara vermeden devam edeceğiz. 289 Ar-Ge merkezimiz var. 28 bin çalışanımız var. Kanuna ilave olarak sektöre ilave kaynak aktarmaya Bilim Sanayi Bakanlığımız başladı. Şu anda 4.5G'nin de yetkilendirilmesi kapsamında özel destekler veriyoruz. Çok daha önce tamamlanması gerekirdi. Hala tamamlanmamış olmasını bir eksiklik olarak görüyorum.

BÜYÜK DESTEK SAĞLADIK

Bilginin üretilmesi kadar merkezde kalması önemlidir. Yakın zamanda sayıları artan veri merkezleri ülkemiz için önemli bir husustur. Daha bugün kararname ile çağrı merkezleri ile birlikte veri merkezlerinin kurulmasına çok büyük destek sağladık. Bina tahsisinden vergi kolaylığına işletme kredisine, enerjine desteğine kadar her türlü destek için çalışma yapacaklara yönelik teşvik paketini yürürlüğe koyduk hayırlı uğurlu olsun. Veri merkezlerinin zaman kaybetmeden kurulması şimdiki beklentimiz.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım: Türkiye'yi 10 büyük ekonomiden biri yapacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz