işçiye hapis cezası

Sigortasını dışarıdan ödeyip fiili olarak herhangi bir işte fiili olarak çalışmayan ancak sigortalı görünen ve çalışmayan kişilere ayrıca bu kişileri çalıştıranlara hapis cezası geliyor.

Giriş Tarihi: 22.11.2016 11:06
Sahte işçiye hapis cezası

FAİZİYLE TAHSİL EDECEK

Posta'nın haberine göre, Avukat Cevat Kazma, SGK'nın çalıştıranlara hapis cezası verilecek resmi belgede cilik ve vergi kaçırma suçlarını gerekçe göstererek taraflar hakkında suç duyurusunda bulunmaya başladığını açıkladı. Kanıt arayacak olan SGK, bu tür işlerden dolayı uğradığı zararı faiziyle tahsil edecek.

VERGİ KAÇIRILIYOR

Cevat Kazma, "Sigorta primlerini işverene ödeyen kişiler ve çok gider gösterip az vergi ödeyen işverenler, devletin üzerindeki mali yükün artmasına neden oluyordu. SGK da bu durum karşısında Türk Ceza Kanunu'nun 204, I 206 ve 207'nci maddeleri gereğince taraflar hakkında resmi belgede sahtecilik ve vergi kaçırma suçlarını gerekçe göstererek suç duyurusunda bulunacak" diye konuştu.

FİİLİ ÇALIŞMA ŞART

Sahte sigorta bildirimlerinin Türk Borçlar Kanunu kapsamında mutlak muvazaalı işlem sayıldığını ve yok hükmünde olduğunu belirten Avukat Cevat Kazma, SGK'nın bu tür işlemlerden uğradığı zararları da faiziyle tahsil etmeye başlayacağını belirtti.Bir kişinin sigortalı sayılabilmesi için yalnızca iş akdinin yeterli olmayacağını ifade eden Cevat Kazma, fiili bir çalışmanın da olması gerektiğini dile getirdi.

KANITLAR GEREKİYOR

'ın kararına göre işe giriş bildirgesinin verildiği ancak yasal diğer belgelerin bulunmadığı durumlarda, çalışma olgusunu ortaya koyabilecek inandırıcı kanıtlar aranması gerekiyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte işçiye hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz