Türkiye dönem başkanı

Şanghay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü’nün 2017 dönem başkanı Türkiye oldu. Kulübe üye ülkeler enerji stratejilerini birlikte oluşturacak

Giriş Tarihi: 24.11.2016 10:04
Türkiye dönem başkanı

Türkiye, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Kulübü'nün 2017 dönem başkanlığını üstlendi. Böylece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye 'Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği' dememeli. Mesela, Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın?" sözlerinin ardından ŞİÖ'ye ilk adım enerjiyle atılmış oldu. Türkiye'nin stratejik konumu ve başarılı politikaları ilk kez üyeler dışında bir ülkeye başkanlık yolunu açtı.

ALFABETİK SIRAYA BAKILMADI
Dönem başkanlığı üye ülkeler arasında Rus alfabesine göre sıralı olarak dönüşümlü üstleniliyordu. 22 Kasım'da yapılan toplantıda örgütte diyalog partneri statüsü ile yer alan Türkiye'nin de savunduğu "Sadece üye ülkeler değil, tüm statülerdeki ülkeler de dönem başkanlığını üstlenebilsin" önerisi kabul edildi. Yeni kararlar doğrultusunda 2017'de oybirliğiyle Türkiye dönem başkanı oldu. ŞİÖ'ye üye ülkeler, dünyada elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 36'sını, doğalgazın 23'ünü, ham petrolün yüzde 20.8'ini ve kömürün 60.25'ini karşılıyor. Tüketimde ise doğalgazın yüzde 28'ini, ham petrolün 25.2'sini ve kömürün 65.1'ini gerçekleştiriyor. Örgütün enerji alanında daha derin işbirliğine gitme tezi 2006'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından gündeme getirilmişti. Enerji Kulübü, ilk olarak üye ülkeler arasında enerji güvenliği konusunda diyaloğu geliştirme, enerji stratejilerinin güncelleştirilmesi ve enerji alanında işbirliği imkânlarının artırılmasını amaçlıyordu.

ALBAYRAK : HAYIRLI UĞURLU OLSUN
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü'ne dönem başkanı seçilmesine ilişkin, sosyal medyadan değerlendirmelerde bulundu. Bakan Albayrak, "2017 dönem başkanlığımız hayırlı uğurlu olsun. Türkiye, dünya enerji üretim ve tüketiminde en büyük paya sahip olan bu birlik içinde, ana üyelerin dışında ilk dönem başkanı olacak. Bu dönem başkanlığı, enerji stratejilerimizin daha güçlü uygulanmasında, enerji işbirliklerimizin derinleşmesinde katkı sağlayacak" dedi.

KİMLER VAR?
ŞİÖ Enerji Kulübü Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan, Pakistan, Belarus ve Sri Lanka'nın katılımıyla 2013'te kuruldu. Üye ülkeler arasında enerji stratejileri ve yatırım planlarının koordinasyonu, enerji güvenliği, ortak bilgi ağı ve finansal mekanizmaların hayata geçirilmesi gibi çalışmalar yürütüyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye dönem başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz