Mesut Barzani'den PKK'ya rest!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, diğer ülkelerdeki Kürtleri müzakerelerle haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceklerini belirtirken Türkiye'deki durumla ilgili "çok kaygılı" olduğunu söyledi. Türkiye'deki çözüm sürecinin yeniden başlaması için yardıma hazır olduklarını söyleyen Barzani, "PKK'nin Şengal'de işi yok" dedi.

Giriş Tarihi: 25.11.2016 11:09
Mesut Barzani'den PKK'ya rest!

BBC Farsça'ya konuşan Mesut Barzani, "diğer ülkelerdeki Kürtleri müzakerelerle haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz" dediği açıklamaları sırasında "Türkiye'deki durumla ilgili çok kaygılıyım" şeklinde konuştu. Barzani, "Türkiye'de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız" sözlerini kullandı.

Barzani, "Kürtleri inkar etme zamanı geçti ve bu hiçbir ülkeye fayda sağlamayacak. Ancak Kürtlerin de haklarını elde etmek ve kendi kimliklerini korumak amacıyla merkezi yönetimle barışçıl bir diyalog için bir yol bulmaları gerekiyor" dedi.

"PKK'NİN ŞENGAL'DE İŞİ YOKTUR"

Mesut Barzani, Musul operasyonuna ilişkin olarak da Musul operasyonu öncesindeki alanların kendileri için sınır olduğunu ve geri çekilmeyeceklerini yenilediği mülakat sırasında PKK'nin Şengal'deki varlığını da "Benim seçimim ve görüşüm Kürtlerin Kürtlere karşı savaşmaması yönünde. Ama bazı gruplar istismar ediyor ve bizim siyasetimizden faydalanıyor. PKK'nin Şengal'de işi yoktur ve burayı kendisinin fırlatma rampası olarak kullanmamalıdır" sözleriyle eleştirdi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesut Barzani'den PKK'ya rest!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz