AB Komisyon Başkanı Juncker: Avrupa Türkiye'ye ders vermekten çekinmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenli olarak görüştüğünü aktaran Juncker, "Görüşmelerimiz enerjik bir şekilde geçiyor. Ben onu 17-18 yıldır tanıyorum. Ben onu tanıyorum, o da beni tanıyor" dedi. Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacıya kapılarını açtığına da dikkat çeken komisyon başkanı, "Avrupa'nın bu konuda Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum" açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 26.11.2016 11:04
AB Komisyon Başkanı Juncker: Avrupa Türkiye'ye ders vermekten çekinmeli

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Euronews televizyon kanalının bu sabah yayınlanacak "Global Conversation" programında Türkiye-AB ilişkileri ve sığınmacı krizi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin Ürdün ve Lübnan ile sığınmacılar konusunda AB'den daha fazlasını yaptığını vurgulayan Juncker, bundan dolayı AB üyelerinin eleştirilerinde makul olmasını istedi.

Juncker, şunları kaydetti:

"Türkiye önemli bir müttefik, bu sadece sığınmacı krizi yüzünden değil. Tabii Avrupa'nın yapamadığı ancak Türkiye'nin 3 milyondan fazla sığınmacıyı ağırladığı konusu da açıkça ortada olan bir gerçek. Ben de bu yüzden Avrupa'nın bu konuda Türkiye'ye ders vermekten çekinmesini istiyorum. Türkiye, sınır ülkeleri Ürdün ve Lübnan gibi Avrupa'dan çok daha fazlasını yaptı. Bu yüzden bu konuda konuşurken alçak gönüllü olmak gerekir."

"ERDOĞAN'I 18 YILDIR TANIYORUM"

Jean-Claude Juncker, AB'nin Türkiye'deki siyasi iktidar ile yürüttüğü diyaloğa ilişkin soruyu da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenli olarak görüştüğünü aktaran Juncker, "Görüşmelerimiz enerjik bir şekilde geçiyor. Ben onu 17-18 yıldır tanıyorum. Ben onu tanıyorum, o da beni tanıyor." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Komisyon Başkanı Juncker: Avrupa Türkiye'ye ders vermekten çekinmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz