13 Ocak'ta - Dekovil Hattı ihaleye çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, geçmişte Silahtarağa Elektrik Santraliyle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında faaliyet gösteren i - Dekovil Hattının tekrar hayata geçirileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 28.11.2016 15:53 Güncelleme Tarihi: 28.11.2016 16:29
13 Ocak'ta Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı ihaleye çıkıyor

Proje ile i öneme sahip -Karadeniz Sahra Hattının hizmete alınarak, toplu taşımaya ve turistik gezilere imkan sağlanması amaçlanıyor. 13 Ocakta ihalesi yapılacak olan dekovil hattının ihaleyi müteakip 22 ayda hizmete alınacağı belirtildi.

25 KİLOMETRELİK MESAFEYİ KAPSIYOR

Özgünlüğü dikkate alınarak, nostaljik araçlarla hizmet verilmesi planlanan tarihi dekovil hattı 25 kilometrelik bir mesafeyi kapsıyor. Kağıthane ve Eyüp ilçelerinden geçen hat üzerinde; Santral İstanbul, Kağıthane, Sadabat, Cendere, TT Arena, Hamidiye, , Mithatpaşa, Ayvad Bendi ve Göktürk olmak üzere 10 istasyon bulunuyor. Hatta bir adet de depo bakım sahası yapılması planlanıyor.

DİĞER HATLARLA ENTEGRE OLACAK

Tarihi Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı, yapımı devam eden Mahmutbey- Mecidiyeköy- Kabataş Metro Hattı ile Sadabat İstasyonunda, yapımı devam eden Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı ile Silahtarağa İstasyonunda ve yapımı planlanan İstinye- İTÜ- Kağıthane Metro Hattı ile TT Arena İstasyonunda entegre olacak.

TARİHİ GÜZERGAH KORUNACAK

Tarihi dekovil hattı, tarihi güzergahı korunarak Silahtarağa bölgesinde yer alan Santral İstanbul'dan başlayıp, Kağıthane Deresi ve Cendere yolunu izleyerek Göktürk üzerinden Ayvad Bendi mesire alanında son bulacak. Güzergâh boyunca bisiklet yolu ve yaya yolu yapılması da planlanıyor.

"HALİÇ - KARADENİZ SAHRA HATTI" OLARAK BİLİNİYORDU

İlk yapıldığı dönemde "Haliç - Karadeniz Sahra Hattı" olarak anılan dekovil hattı, 1914 yılında İstanbulda faaliyet gösteren Silahtarağa Elektrik Santraliyle şehrin kuzeyindeki linyit ocakları arasında kurulan demir yolu hattı olarak biliniyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
13 Ocak'ta Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı ihaleye çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz