'e yasağını sordu

Cumhurbaşkanı , önceki gün Cumhurbaşkanı ’e, ın hoparlörden okunmasının yasaklanmasını sordu. Rivlin, tüm ifade ve din özgürlüğü konularının hassasiyetle dikkate alınacağı mesajını verdi

Giriş Tarihi: 29.11.2016 11:27 Güncelleme Tarihi: 29.11.2016 11:54
Rivlin'e Erdoğan ezan yasağını sordu

Cumhurbaşkanı Reuven , önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip 'ı telefonla arayarak Türkiye'nin İsrail'deki yangının söndürülmesine yardımcı olmak için gönderdiği uçaklar nedeniyle teşekkür etti. İsrail'deki yangın söndürme çalışmalarına katılmak için gelen Türk pilotlar ile görüştüğünü kaydeden Rivlin, "Türk pilotlar çok iyi iş yaptılar ve tüm yaptıklarından dolayı kendilerine minnettarız. Yangına karşı mücadele ederken ihtiyaç duyduğumuzda bize yardım gönderme kararınızdan dolayı size en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Pilotlarınız cesur yürekleri ve kabiliyetleri ile bize büyük yardımlarda bulundu" dedi. Erdoğan da sözlerinden dolayı Rivlin'e teşekkür ederek, yangının yayıldığını öğrenir öğrenmez yangın söndürme ekiplerini gönderme talimatını verdiğini söyledi. İki lider görüşmede ayrıca Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşme sürecini, ikili ekonomik ilişikleri ve bölgesel gelişmeleri de değerlendirdi.

HAREM-İ ŞERİF HASSASİYETİ
Erdoğan, İslam âleminin ve liler'in tepkisini çeken, ın hoparlörden okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısını da gündeme getirdi. Erdoğan'ın sorusu üzerine Rivlin, tüm ifade ve din özgürlüğü konuları gibi bunların da hassasiyetle dikkate alınacağını belirterek, "İster Müslüman olsun, ister Hıristiyan veya Yahudi, İsrail herkesin ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edecek" dedi. Erdoğan, Harem-i Şerif'in tüm İslam âlemi için hassasiyetine de vurgu yaptı. Erdoğan, iki ülkenin yeni atanan büyükelçilerinin yakında görevlerine başlayacağını belirterek, "Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi tüm bölge için büyük bir öneme sahip. Doğalgaz konusunda çalışmaya devam edeceğimizi biliyorum. Enerji bakanlarımız arasındaki görüşmeler meyvesini verecektir" dedi. Rivlin, Gazze'de Hamas'ın elinde olduğu iddia edilen İsrail askerleri Oron Şaul ve Hadar Goldin'in cenazelerinin İsrail'e ulaştırılarak defnedilmesinin sağlanması için Erdoğan'dan yardım istedi. İki lider yakında yeniden görüşmek dileğiyle telefon görüşmesini sonlandırdı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Rivlin'e Erdoğan ezan yasağını sordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz