Başbakan Büyükelçilere hitap etti

Başbakan , Çankaya Köşkü'nde 9. Büyükelçiler Konferansı'na katılanları öğle yemeğinde ağırladı. Yemeğin ardından Büyükelçilere hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, FETÖ'nün yurt dışında yürüttüğü algı operasyonlarına dikkat çekerek bu konuda Büyükelçileri uyardı. Büyükelçilere, "Gittiğiniz bölgede kendinizi sadece diplomatik temsilcilerimiz olarak görmeyin" diyen Başbakan Yıldırım şunları kaydetti: Siz ülkemizin her alanda mümessilisiniz.

Giriş Tarihi: 10.1.2017 15:03 Güncelleme Tarihi: 10.1.2017 15:31
Başbakan Binali Yıldırım Büyükelçilere hitap etti

Ülkemizin daha iyi tanıtılması, ülkemize olacak yatırımların sağlanması için birer iş adamı gibi ziyaretler yapacaksanız. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin dünyadaki bütün ülkelerle bağları çok güçlendi. Dünyada en fazla yere sefer yapan THY var. Dünyanın en büyük havalimanını biz yapıyoruz. Bu hava olsun diye yapılan bir proje değil. Bu dünyadaki zenginliğin Batı'dan Doğu'ya doğru hareket etmesinin bir sonucudur. Yeni İstanbul havalimanı Berlin havalimanının hikayesine benzemeyecek! İstiyorlarsa onlara da yardım ederiz.

Başbakan , 9. Büyükelçiler Konferansı'na katılanlar için Çankaya Köşkü'nde düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, "Dostumuz, müttefikimiz Avrupa, terör örgütleri arasında ayrım yapıyor. PKK'ya gelince müsamahakar, DEAŞ'a gelince müsamahakar değil. Terör örgütlerinin birini diğerine tercih etmek insanlığa, dünya barışına yapılabilecek en büyük ihanettir." ifadelerini kullandı. Yıldırım, "Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlar. Eğer Türkiye güvenli olmazsa Avrupa da hiç güvenli olmaz." şeklinde konuştu.

"BU PROJELERİ HAVA OLSUN DİYE YAPMIYORUZ"

Büyükelçilere önemli mesajlar veren Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin uluslararası platformda doğru tanıtılmasına dikkat çekerek şunları kaydetti:

Siz ülkemizin her alanda mümessilisiniz. Ülkemizin daha iyi tanıtılması, ülkemize olacak yatırımların sağlanması için birer iş adamı gibi ziyaretler yapacaksanız. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin dünyadaki bütün ülkelerle bağları çok güçlendi. Dünyada en fazla yere sefer yapan THY var. Dünyanın en büyük havalimanını biz yapıyoruz. Bu hava olsun diye yapılan bir proje değil. Bu dünyadaki zenginliğin Batı'dan Doğu'ya doğru hareket etmesinin bir sonucudur. Yeni İstanbul havalimanı Berlin havalimanının hikayesine benzemeyecek! İstiyorlarsa onlara da yardım ederiz.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

TERÖRLE MÜCADELEDE BAŞARININ SIRRI...

Bugün DEAŞ ve PKK Avrupa'da terör örgütü olarak kabul ediliyor. Peki DEAŞ'lı teröristlerin bayrağını ya da resmini Avrupa'nın herhangi bir yerinde görebiliyor musunuz? Ama PKK'nınkini görebiliyorsunuz. Terör örgütlerinin birini diğerine tercih etmek dünya barışına yapılabilecek en büyük ihanettir. Dostlarımıza söylüyoruz: Terör örgütlerinin hepsi aynı merkezden yönetilir. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütü ile yok edemezsiniz. Başarının sırrı birlikte hareket etmek ve bilgi paylaşımıdır.

DEAŞ İLE SADECE TÜRKİYE MÜCADELE EDİYOR

İşlerinizin kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye asimetrik bir saldırı altındadır. Bakınız bir yandan PKK, bir yandan DEAŞ, bir yandan FETÖ ile aynı anda kapsamlı bir mücadele veriyoruz. DEAŞ terör örgütü ile mücadelede bazı ülkeler sadece laf edebiliyor. DEAŞ ile gerçek anlamda mücadeleyi sadece Türkiye yapıyor. Bizim dış politikadaki amacımız dostlukları artırmak. Bunu yapınca küresel barışa anlamlı bir katkı sağlamış olacağız. Milyonlarca günahsız insanın geleceğini kurtaracağız. Suriye'de 5-6 senedir durum gittikçe kötüye gitti. Sonunda insiyatif almak ve acıları sona erdirmek için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz aktif rol aldı ve ateşkesi Rusya ve İran ile birlikte başlattık.

AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE'DEN BAŞLAR

Bu acılar inşallah yakın bir sürede sona erecek. 300 binden fazla Suriyeli öğrenciyi okutuyoruz. 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Bu çocukların, korumasız insanların bu savaşta bir günahı yok. Zor günlerinde komşularımıza yardımcı oluyoruz. dünyaya bakıyoruz, sırtımızı sıvazlamaktan başka hiçbir şey yaptıkları yok. Avrupa ülkeleri bol bol konuşuyor. Bırakın konuşmayı biraz yük alın. Bu yük sadece Türkiye'nin sırtında kalmamalı. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlar. Bizde bir olay oluyor, bir gün sonra Avrupa'da oluyor. Eğer Türkiye güvenli olmazsa Avrupa da hiç güvenli olmaz.

TÜRKİYE'YE ZARAR VERECEK HER TÜRLÜ FAALİYET İÇİN OLUK OLUK PARA HARCIYORLAR

Sizlere büyük iş düşüyor. Bulunduğunuz ülkelerdeki paydaşları tanıyarak mutlaka algı operasyonlarını kırmanız lazım. Daha fazla gayret göstermeniz lazım. Algı ile olgu dışarıda aynı değil. Burada bir yapı var, bu yapı çalışıyor. Bu FETÖ'cüler garip gurabadan Allah rızası diye topladıkları paraları, şimdi algı operasyonu yapmak için Türkiye'ye zarar verecek her türlü faaliyet için oluk oluk para harcıyorlar.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

Alınan birtakım mesafeler, anlaşılan konular var. Türkiye'yi ilgilendiren tarafı da bu işin var. Ada'da adil, eşit bir yönetişim sistemi garanti altına alınmalıdır. Sadece toplumların birbirine güvenleri yetmez. Geçmiş dönemlerde yaşanan acı tecrübelerin ışığında her şeyin teminat altına alınması lazım. Türk tarafı için teminat Türkiye, Rum tarafı için de Yunanistan'dır. AB, geçen sefer olduğu gibi işin kenarında durmamalıdır. Kıbrıs Türk tarafına 2004'te kazık attılar. Burada bir çözüm olacaksa, dörtlü özgürlükten taviz verilmemesi lazım. Napıyorsunuz? Siz Kıbrıs Rum tarafını Avrupa'ya sokmuş oluyorsunuz. Adaletsizlik olmaması lazım. AB'ne girişin bir provasını Kıbrıs'ta başlatabiliriz. Bu güvenceyide bir anlamda sağlamış olur. Bütün bunlar konuşulacak. Umarız yeterli bir sonuç çıkar.

HAVA OLSUN DİYE YAPILAN BİR PROJE DEĞİL

Gittiğiniz bölgede kendinizi sadece diplomatik temsilcilerimiz olarak görmeyin. Siz ülkemizin her alanda mümessilisiniz. Ülkemizin daha iyi tanıtılması, ülkemize olacak yatırımların sağlanması için birer iş adamı gibi ziyaretler yapacaksanız. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin dünyadaki bütün ülkelerle bağları çok güçlendi. Dünyada en fazla yere sefer yapan THY var. 2009'dan beri dünyada yaprak kımıldamıyor. Büyüme var ama büyüme istihdam oluşturacak oranda değil. Mutlaka bölgesel işbirliklerini güçlendirmemiz lazım. Dünyanın en büyük havalimanını biz yapıyoruz. Bu hava olsun diye yapılan bir proje değil. Bu dünyadaki zenginliğin Batı'dan Doğu'ya doğru hareket etmesinin bir sonucudur. Türkiye buluşma merkezi haline geliyor. Hangi şartlarda bu havalimanını yapıyoruz? Küresel krize rağmen yapıyoruz. 2018'de birinci etabını açmış olacağız. Yeni İstanbul havalimanı Berlin havalimanının hikayesine benzemeyecek! İstiyorlarsa onlara da yardım ederiz.

SİZ BİZİMLE DALGA MI GEÇİYORSUNUZ!

Terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istediler. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz. Avrupa ülkelerine alınganlığımız şu: FETÖ darbe girişiminden sonra yüksek sesle kınamak yerine darbecileri fazla hırpalamayın demeleri bizim kanımıza dokunuyor. Darbeyi öncelikle kınayacaksınız sonra da Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna yürekten inanacaksınız. Türkiye'nin hukuk dersine ihtiyacı yok. Tam bir çifte standart. Ver teröristleri, efendim yargı.. Öyle yağma yok. Hukuk herkes için geçerli. Avrupa'nın gelecek vizyonunu gözden geçirmesi lazım. AB'de süreçler yavaşladı. İşler hızlı yapılmıyor. Bürokrasi hantallaştı. Bu da birliğin gelecek vizyonunu etkliyor.

FETÖ İLE MÜCADELE BİTMEDİ

FETÖ ile mücadele devam ediyor. Bu iş bitmiş değil. FETÖ sadece bizim için değil, bulundukları bütün ülkeler için tehdittir. Diplomatik ve siyasi ilişkilerin ötesinde ekonomik ilişkilere nasıl bir boyut katarız, bunu düşünmemiz lazım.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Biz bu yeni anayasada parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiyoruz. Bakanlar Kurulu ve Başbakanlık pozisyonları kalkıyor. Meclisin içinden hükümet çıkarma dönemi bitmiş oluyor. Bu değişiklik en köklü değişiklik. Bu değişikliğin temelini 2007'de attık. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi... Yürütmede erk'in tek olması lazım. Bu değişiklikle beraber yürütme ve yasamayı aynı anda seçiyoruz. Bunların ikisinin birbirini denetlediği bir sistemde getiriyoruz. Cumhurbaşkanı ile Yasama arasında bir anlaşmazlık olursa Cumhurbaşkanı seçime gidebiliyor ama mecliste seçime gidiyor. Aynı durum meclis içinde geçerli. Yürütme erki ile yasama erkinin birbirini güç olarak dengelemesi. Bu da çözümü ve uzlaşmayı getiriyor. Bu diğer başkanlık sistemlerine göre yeni bir boyut. İnşallah sonuçlarını göreceğiz. Demokrasinin gelişmesine vesile olacak diye düşünüyoruz. Tabi sonuçta kararı millet verecek.

FETÖ'NÜN ALGI OPERASYONLARI

Türkiye'nin algı operasyonlarına maruz kalmaması için elinizden geleni yapacaksınız. Yapacağınız iş burada aktif olmanız hemen tepkinizi vermeniz ve kaynağını bulmanız, mücadeledeki kararlılığınızı artırmanızdır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım Büyükelçilere hitap etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz