Yüzde 100 yerli silahlar

Ülkemizin ilk milli silah tespit radarı Serhat, adı gibi güvenliğinin sağlanmasında etkin rol oynuyor. Türk mühendisler tarafından özgün olarak geliştirilen havan tespit radarı 6 km menzile sahip.

Giriş Tarihi: 3.3.2017 11:47 Güncelleme Tarihi: 3.3.2017 11:51
Yüzde 100 yerli silahlar
Son dönemde dünya genelinde yaşanan savaşlarda ve krizlerde elektronik harbin önemi de gün yüzüne çıktı. Ülkemizdeki birçok savunma şirketi, elektronik harp konusunda hassasiyet göstererek savunma sanayisinin güçlendirilmesi konusunda çaba sarf ediyor. yenisafak.com olarak bu hafta yerli ve milli projeler dosyamızda elektronik harp konusunun önemine değinerek, Aselsan mühendisleri tarafından özgün olarak geliştirilen Serhat Havan Tespit Radarı'nı ele alacağız.

Ülkemizin ilk milli silah tespit radarı olan Serhat, görüş hattında bulunan havan mermilerinin tespit ve takibini yaparak, mermilerin tahmini çıkış ve düşüş yerlerini hesaplayabiliyor. 360° yanca kapsamaya sahip sistem, her türlü hava koşulunda, herhangi bir yönden ve dağ, duvar gibi bir engel arkasından atılan havan mermisinin atıldığı ve düşeceği yeri yüksek doğrulukla bulabiliyor.


Gelişmiş teknolojilere sahip yeni nesil radar modüler tasarımıyla da dikkat çekiyor. Üç ayak sehpa (tripod) üzerine yerleştirilebilen sistem, kule/bina üzerine veya araçta yükseltilebilir mast üzerinde de kullanılabiliyor.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen 6 km menzile sahip Serhat havan tespit radarı güvenliğinin sağlanmasında aktif olarak kullanılıyor.


Komuta merkezi tarafından uzaktan da kumanda edilebilen Serhat Hava tespit radarı havan atışlarının tespit ve takibi için eşsiz bir sistem olarak TSK envanterinde bulunuyor.

ASELSAN mühendislerinin geliştirdiği, 6 km menzilli SERHAT havan tespit radarı sınır güvenliğimizin sağlanmasında aktif olarak kullanılıyor.

Önemli özellikleri:

L-Bant yayın frekansı

6km operasyonel havan tespit/takip menzili

Elektronik Taramalı Aktif Dizi Anten Yapıları

Aynı Anda Birden Çok Atışın Tespiti

Arazi Silueti Tarama Yeteneği

Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 100 yerli silahlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz