Cumhurbaşkanı : Karadeniz'e çok şey borçluyuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Karadeniz k İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi"nde konuştu.

Giriş Tarihi: 22.5.2017 10:28 Güncelleme Tarihi: 22.5.2017 11:19
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'e çok şey borçluyuz

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bugün çok anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Karadeniz k İşbirliği'nin kuruluşunu siz değerli dostlarımızla kutluyoruz. Karadeniz şehri olan Rize kökenli bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiş, hayatının önemli bir bölümü İstanbul'da geçmiş bir dostunuz ve hemşehriniz olarak sizlerle birlikteyim. Bu bakımdan KEİ benim için ayrı bir yere, ayrı bir öneme sahiptir. Bu çatı altındaki ortaklığımızın güçlenip, pekişmesi devletler olarak bizlerin gayretine tabidir. Toplantılarına aktif şekilde iştirak etmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Üye devletler olarak her birimiz farklı dil ve kültürlere, siyasi anlayışlara, ekonomik seviyelere sahip olabiliriz. Ancak hepimizin derdi, tasası Karadeniz coğrafyasında ortak bir paydada birleşiyor. Karadenize açılan limanlar aynı çarşıya açılan liman gibidir.

ALDIĞINDAN FAZLASINI VEREN KARADENİZ'E ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ

mizdeki mevsim şartları iyi geçmişse hem Rize'deki hem de Soçi'deki çiftçi sevinir. Sel felaketinden depreme, çevre kirliliğinden orman yangınına kadar bu hissiyat geçerlidir. Bize hep aldığından çok daha fazlasını veren Karadeniz için hep birlikte çok daha fazlasını yapmaya mecburuz. Biz Anadoluda komşu komşunun külüne muhtaçtır deriz. Bölge ülkeleri arasında elbette birtakım siyasi askeri sorunlar olabilir. Örgütü bu sorunların çözümünde etkin bir araç haline getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu iş birliği aynı zamanda bir kader dayanışmasıdır. Örgütün bir nevi mutfağı olan çalışma gruplarının güçlendirilmesi bu bakımdan çok önemlidir.

KARADENİZ'İ ÇEPEÇEVRE SARAN ULAŞIM AĞINI KURMUŞ OLURUZ

Çalışma gruplarına katılım düzeyini arttırabilirsek o kadar doğru yolda gideriz. Karadeniz Çevre Otoyolu projesi bu bakımdan çok güzel bir örnektir. Biz projenin ülkemize ait kısmını 10 yıl önce tamamlamıştık. Aynı şekilde İstanbul boğazının altında ve üstünde dünya çapında öneme sahip dev projeleri hayata geçirdik. Diğer ülkeler de benzer projeleri tamamlarsa Karadeniz'i çepeçevre saran ulaşım ağını kurmuş oluruz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'e çok şey borçluyuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz