Güney Kore ve ABD'den flaş karar!

Güney Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasından "çekiliriz" sinyali vermesinin ardından, anlaşmayı yeniden müzakere edeceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 5.10.2017 11:56
Güney Kore ve ABD'den flaş karar!

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Washington'da iki ülke yetkililerinin yaptığı görüşmede, tarafların serbest ticaret anlaşmasının karşılıklı yararını daha da güçlendirmek için anlaşmada değişikliğe gitme konusundaki anlayışı paylaştığı kaydedildi.

Anlaşmanın müzakerelerinin gelecek ay yapılması planlandığı aktarılan açıklamada, "Güney Kore-ABD arasındaki anlaşmanın uzun vadede her iki ülkeye de dengeli ekonomik faydalar sağladığını görmeyi umuyoruz." ifadesine yer verildi.

ABD Başkanı Trump, iki ülke arasındaki 5 yıllık serbest ticaret anlaşmasını, ülkesi açısından ""istihdam katili" olarak nitelemiş ve danışmanlarına "anlaşmadan geri çekilmeye hazır olun" talimatı vermişti.

Trump, Seul ile arasındaki yaklaşık 27,7 milyar dolar ticaret açığını azaltmayı amaçlıyor.

Diğer yandan anlaşmayı savunan ABD'liler, serbest ticaret anlaşmasıyla gelen Güney Kore yatırımlarının Amerika'da 45 bin istihdam oluşturduğunu vurguluyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore ve ABD'den flaş karar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz