ABD bu kez kendi kuyruğuna bastı

Melih Altınok bugünkü yazısında Barzani'nin referandumuna kısık sesle itiraz eden Amerika'nın bu tavrının altındaki nedenleri irdeledi. İşte Altınok'un yazısından öne çıkanlar;

Giriş Tarihi: 6.10.2017 10:15
ABD bu kez kendi kuyruğuna bastı

melih altınok bugünkü yazısında sabah.com.tr ile ilgili görsel sonucu

herkes biliyor ki, bu bağımsızlık girişimi, Mesud Barzani'den ziyade ABD'nin uzun vadeli hedefinin bir ayağı. Washington'un düşük perdeden itirazlarının tek nedeni de Barzani'nin düğmeye basmakta biraz acele etmesi.

İşte ABD'nin bu planı, Irak'ın yanı sıra Türkiye, İran ve Rusya gibi bölge devlerinin aynı yöndeki tepkileriyle karşılaştı.

Hatta Birleşik Krallık, İspanya ve Fransa da bu sonu görünen projeye karşı çıktılar.

Bu küresel yan yana gelişin anlamı şudur:

Tek kutuplu dünyadan, iki değil, çok kutuplu dünyaya geçiyoruz.

Artık dünya sahnesinde var olma mücadelesine aktif olarak katılan hiçbir devlet eskisi kadar kolay ikna olmuyor. İddia sahibi olan hiçbir lider, ABD'nin dünyanın stratejik noktalarındaki tasarruflarını sorgusuz sualsiz kabul etmiyor.

Çünkü AB, NATO, BM gibi "eski dünya düzeni"ne ait olan kurumlar ve dolayısıyla onları domine eden ABD'nin boyaları dökülmeye başladı.
Devletler ve yönetimler, ulusal çıkarlarını, 2. Dünya Savaşı kurumlarına tabi olarak korumanın mümkün olmadığını ilan etmekten çekinmiyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD bu kez kendi kuyruğuna bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz