Medya Derneği'nden ABD Büyükelçiliğine sert tepki

Sabah Gazetesi'nin manşetinden sonra yazarımız Hilal Kaplan'ın ABD Büyükelçisi John Bass'in veda yemeği davetinin iptal edilmesine tepkiler sürüyor. Sık sık basın özgürlüğü konusunda Türkiye'yi suçlayan ABD Büyükelçisi'nin bu tavrı Medya Derneği tarafından da sert şekilde kınandı.

Giriş Tarihi: 6.10.2017 15:37
Medya Derneği'nden ABD Büyükelçiliğine sert tepki

İŞTE BUGÜN MEDYA DERNEĞİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN İKİ YÜZLÜ TAVIR

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan ABD Büyükelçisi John Bass tarafından veda yemeğine davet edilmiş, fakat Sabah gazetesinde yayımlanan bir haber nedeniyle büyükelçilik sözcüsü tarafından aranarak davet iptal edilmiştir.

Büyükelçiliğin bu davranışı başta John Bass olmak üzere elçilik yetkililerinin basın özgürlükleri konusundaki ikiyüzlü bir tavır içerisinde olduğunu göstermiştir.

GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINI İSTEMİYORLAR

Davetin böylesine saçma bir bahane öne sürülerek iptal edilmesi demokrasiyle, evrensel değerlerle bağdaşmamaktadır. Çirkin bir sansür girişimidir. Kabul edilemez bir akreditasyon uygulamasıdır. Gerçeklerin ortaya çıkarılmasını engellemeye, basını susturmaya çalışmaktır.

Büyükelçilik tarafından sergilenen bu yaklaşım, aynı zamanda ABD'nin Türkiye'deki temsilcilerinin medya ile iletişim konusunda yapmış oldukları ciddi bir hatadır. ABD büyükelçiliğini komik duruma düşüren bir beceriksizlik örneğidir.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ ASLINDA KENDİSİNİ CEZALANDIRMIŞTIR

Yazarı olduğu gazete tarafından gerçekleştirilen araştırmacı gazetecilik faaliyetleri nedeniyle bir gazeteciyi ve kurumunu cezalandırabileceğini zanneden ABD büyükelçiliği kendisini cezalandırmaktan öteye gidememiştir.

Medya Derneği olarak yönetim kurulu üyemiz Hilal Kaplan'a yapılan bu saygısızlığı kınıyoruz. ABD Büyükelçiliği'ni medya ile ilişkiler konusunda daha demokratik, şeffaf ve dengeli bir politika izlemeye davet ediyoruz.

Üyelerimize yönelik bu saygısızca tutum, 'uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve değerini azaltmaktadır.'

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Medya Derneği'nden ABD Büyükelçiliğine sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz