Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversitesi’nde Renkli Eğlence

Giriş Tarihi: 25.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 16:01
Amasya Üniversitesi’nde Renkli Eğlence
Üniversitesi’nde öğrenim gören 16 farklı ülkeden öğrenciler düzenlenen kültür gecesiyle ülkelerine özgü şarkıları seslendirdi.
Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Irak, Bangladeş, Afganistan, Tacikistan, Libya, Togo, Kamerun, Mozambik, Burkina Faso, Suriye ve Mısır olmak üzere 16 farklı ülke vatandaşı uluslararası öğrenci düzenledikleri "Kültür Gecesi" programında bir araya geldi.
Programa Rektör Prof. Dr. Metin Orbay’ın yanı sıra akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. UZEM tarafından canlı olarak yayınlanan programda öğrenciler kendi ülkelerine özgü kostümler giyip, müzik eşliğinde halk dansları gösterileri yaptı.
Türkçe olarak şarkı ve şiirler okuyan Kamerunlu 3 öğrenci Ankara’nın Bağları şarkısını Serengeti Bağları olarak değiştirip seslendirdi.
Amasya Üniversitesi’nin 2012-2013 akademik yılından itibaren yabancı uyruklu öğrenci alımı gerçekleştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Metin Orbay, “Üniversitemize kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal ve kültürel alandaki ihtiyaçlarının karşılanması, barınma ve özellikle uyum sorunlarını görüp, muhtemel soruların çözülmesi ile birlikte kontenjanları her yıl kademeli olarak arttırmasının daha uygun olacağını düşündük. Bugün Amasya Üniversitesi’nde 16 farklı ülkeden 80’in üzerinde uluslararası öğrenci öğrenim görüyor. Uluslararası öğrencilerimizin sayısını önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız” dedi.
Temel amaçlarının Türk yüksek öğretimini dünyaya açmak olduğunu vurgulayan Orbay, “Bunu bir eğitim hizmeti olduğu kadar bir kültür hizmeti olarak da görüyoruz. Geçen yıllarda eğitime başlayan her öğrencimiz ülkesinden yeni arkadaşlarını üniversitemize getiriyor. Bu belirli bir memnuniyetin göstergesidir. Uluslararası öğrencilerimiz iyi duygularla ve mesleki yeterlilikle ülkelerine döndüklerinde, Türkiye’nin iyi birer tanıtım elçisi de olacaklardır” diye konuştu.
Tüm öğrencilerin hep birlikte şarkılar söyleyip dans ettikleri program sonunda düzenlenen kokteylde ülkelere özgü yöresel yiyecekler konuklara ikram edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amasya Üniversitesi’nde Renkli Eğlence
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN