Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trump da de artık 'topal ördek'

'deki seçimlerde ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler umduklarını buldu. Salı günü yapılan yarışta Kongre'nin iki kanadı iki rakip parti arasında paylaşıldı.Özellikle ırkçı ve cinsiyetçi söylemleriyle dikkat çeken ABD Başkanı 'a inat Demokrat Parti'den seçilen Müslüman, siyahi, yerli ve Latin kökenli ilerici kadın siyasiler tarih yazdı.Fakat ABD siyasetinin bu daha kadın, daha yerli, daha Müslüman, daha ilerici ve daha esmer havası kimseyi yanıltmasın. Sabah yazarı Bercan Tutar ABD'deki seçimleri değerlendirdi

Giriş Tarihi: 8.11.2018 09:40 Güncelleme Tarihi: 9.11.2018 11:34
Trump da ABD de artık 'topal ördek'

ABD'deki seçimlerde ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler umduklarını buldu. Salı günü yapılan yarışta Kongre'nin iki kanadı iki rakip parti arasında paylaşıldı.

İlk sonuçlara göre Senato'da 51'e 45 ile Cumhuriyetçiler; Temsilciler Meclisi'nde ise 222'ye 199 ile Demokratlar ipi göğüsledi.
Özellikle ırkçı ve cinsiyetçi söylemleriyle dikkat çeken ABD Başkanı Donald Trump'a inat Demokrat Parti'den seçilen Müslüman, siyahi, yerli ve Latin kökenli ilerici kadın siyasilertarih yazdı.

1776'da bağımsızlığını ilan etmiş ABD'de ilk kez iki yerli ve iki Müslüman kadının Kongre'ye seçilmesi de bir dönüm noktası olarak görülüyor.
Dikkat çeken bir unsur da Amerikan yerlisi Sharice Davids ve Deb Haaland ile Filistinli kökenli Rashida Tlaib ve Somali kökenli Ilhan Omar'ın aralarında bulunduğu kadın vekil sayısının mecliste erkekleri geçmesiydi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump da ABD de artık 'topal ördek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN