Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'nin "Kürt kartı"nın hedefi

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı 'yı parçalamak amacıyla şlk defa ortaya atılan"Kürt Kartı" Kürt kökenlilerin Osmanlı ile kalmayı tercih etmesiyle etkisiz kaldı. Ancak Batılı devletlerce bu milliyetçilik fikri kullanılmaya devam edildi. Şimdi ise ABD Fırat'ın doğusunda "ABD 'de Kürt kartını kullanıyor." siyasetçilerinin alışık olduğu bu tabir en son 2 Aralık'ta Rus Dışişleri Bakanı Lavrov tarafından kullanıldı. ABD'nin Fırat'ın doğusunda devlet benzeri yapılar ortaya koymayı hedeflediği 'tehlikeli oyun'un Sabah yazarı Burhanettin Duran değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 7.12.2018 09:26 Güncelleme Tarihi: 7.12.2018 09:30
ABD'nin Kürt kartının hedefi

Ortadoğu siyasetçilerinin alışık olduğu bu tabir en son 2 Aralık'ta Rus Dışişleri Bakanı Lavrov tarafından kullanıldı. ABD'nin Fırat'ın doğusunda "devlet benzeri yapılar kurmaya" çalışmasını ve bunun için Kürtleri kullanmasını "tehlikeli bir oyun" olarak niteledi. Rus yetkililer bir süredir Suriye'de uluslararası kamuoyunun dikkatini Fırat'ın doğusuna çekiyordu.

Ancak şimdi meselenin adını açık şekilde koyuyorlar:

"ABD Suriye'de Kürt kartını kullanıyor." Birkaç gün önce Rus genelkurmay başkanı Gerasimov, aynı argümanı şu şekilde tekrarladı:

"Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu adını verdikleri yapı için hükümet kuruyorlar.

Silah ve askeri teçhizat tedarik ederek Kürtlerin ayrılıkçı eğilimlerini pekiştiren ABD, Kürtlerin Arap kabilelerine karşı zor kullanmasına da izin veriyor." Bu uyarının mesajı ABD'yi Suriye başta olmak üzere bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü bozan bir güç olarak kodlamak.
Kürt kartı ilk olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı devletini parçalamak için masaya sürüldü. Kürtlerin Osmanlı ile kalmayı tercih etmesi ve Kurtuluş Savaşı'nın Sevres Anlaşması'nı geçersiz hale getirmesiyle bölgenin daha fazla parçalanması engellendi.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin "Kürt kartı"nın hedefi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN