Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trump 'e yeni gümrük vergisi getireceğini söyledi, ticaret gerilimini tırmandırdı

ABD Başkanı 1 Eylül'den itibaren 'den ithal 300 milyar dolar değerinde ürüne %10 ek gümrük vergisi başlatacağını açıklayarak dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ticaret gerilimini tırmandırdı ve finans piyasalarında oynaklık yarattı.

Giriş Tarihi: 2.8.2019 08:26
Trump Çin'e yeni gümrük vergisi getireceğini söyledi, ticaret gerilimini tırmandırdı

ABD ve Çin devlet başkanları, küresel ekonomik büyümeyi zedeleyen ve tedarik zincirlerinde aksama yaratan ticaret gerilimine ara verip müzakerelere tekrar başlamaya Haziran sonunda karar vermişti. Trump'ın dünkü açıklaması bu dönemin sona ermesi anlamına geliyor.

Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in ticaret anlaşmasına varmak için acele etmemesi halinde gümrük vergilerini daha da artırabileceğini söyledi.

Trump, dün akşam müzakerecilerinin bu hafta Shanghai'da yapılan ticaret görüşmelerinden dönmesinin ardından Twitter'da yaptığı bir dizi açıklamada, "Bence Devlet Başkanı Xi... anlaşmak istiyor, fakat samimi olmak gerekirse yeterince hızlı davranmıyor" dedi.

Trump daha sonra ticaret müzakerelerinde mesafe kat edilmemesi halinde gümrük vergilerini daha da artırabileceğini, yani Çin'den ithal 250 milyar dolar tutarındaki ürüne getirdiği %25 gümrük vergisini daha da artırabileceğini söyledi.

Kıdemli Çinli diplomat Wang Yi ise, Tayland'da bulunduğu sırada gazetecilere yaptığı açıklamada gümrük vergilerini artırmanın iki ülke arasındaki anlaşmazlığı gidermek için "doğru yöntem olmadığını" ifade ederek, "Ek gümrük vergileri ekonomi ve ticaret anlaşmazlığını gidermek için kesinlikle yapıcı bir yöntem değil" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump Çin'e yeni gümrük vergisi getireceğini söyledi, ticaret gerilimini tırmandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN