Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Termal için 3Ç formülü

Giriş Tarihi: 2.1.2013

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Başkent'in termal açıdan zengin olduğunu belirterek, "Çamlıdere, Çubuk ve Çağ'da şifalı su bulundu. 3Ç formülü iyi değerlendirilmeli" diye konuştu

Son yıllarda birçok alandaki atılımlarıyla dikkat çeken Ankara, termal sağlıkta da önemli avantajlar barındırıyor. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Başkent'in termal sağlık açısından önemli zenginliklere sahip olduğunu belirterek, "Son olarak Çamlıdere, Çubuk ve Çağ'da termal açıdan zengin sular bulundu. Ben buna '3Ç formülü' diyorum. Ankara'nın 3Ç formülünü çok iyi değerlendirmesi şart" dedi.

HER İLÇEDE TERMAL VAR

Termal turizmin sağlık turizmiyle iç içe olduğunu kaydeden Erdöl, Ankara'nın termal alanda çok büyük avantajlar yakaladığını, bunların iyi değerlendirilmesinin önem taşıdığını söyledi. Erdöl, Haymana ve Kızılcahamam'ı termal açıdan tüm dünyanın tanıdığını vurgulayarak, "Biz biraz daha bunları sağlıkla ilişkilendirecek yeni alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Sadece bu ilçelerde değil Polatlı, Sincan, Beypazarı, Kazan başta olmak üzere her ilçede termal potansiyel mevcut" diye konuştu.

"DEĞERLENDİRİLMELİ"
Erdöl, özellikle son dönemde 3 bölgenin ön plana çıktığını ve kendisinin buna "3Ç formülü" adını verdiğini söyledi. Bu bölgeleri Çamlıdere, Çubuk ve Çağ olarak sıralayan Erdöl, buralarda zengin termal su bulunduğunu, potansiyelin en iyi biçimde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Erdöl, Çamlıdere'de çok kaliteli su bulunduğunu, sondaj çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Sondaj sırasında bir yerden soğuk suyun karıştığı tespit edildi. Şimdi yeni sondaj yapılıyor. Burada çok büyük bir su kaynağı olduğunu biliyoruz. Ormanlık bu alanda farklı konseptler düşünülebilir" dedi.

ÇUBUK VE ÇAĞ ÇOK ÖNEMLİ
Çubuk'ta da termal su kaynağı bulunduğunu, Çubuk Belediyesi'nin bu alan için ruhsat aldığını kaydeden Erdöl, "Belediye ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin bu işin içinde birlikte yer almasını arzu ediyoruz. Burası havaalanına çok yakın. Ulaşılabilir olması büyük avantaj" diye konuştu. Güdül'ün Çağ bölgesinin de çok ciddi su kaynağı barındırdığını bildiren Erdöl, "Ankara'nın en bol suyu şu anda orada; devletin elinde 10 binlerce dönüm bakir alan var. Yatırım Ajansı'nın da ciddi destekler sağlamasıyla termal tesislerin yanı sıra engelliler, yaşlılar için bakım ve dinlence mekanları, golf ve top sahaları, gezinti alanları oluşturulabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Termal için 3Ç formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN