Ali ÖCAL: Kaçınılmaz işbirliği

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Türk futbolu nereye gidiyor? Herkes bu sorunun cevabını arıyor. Görülen o ki futbolumuz son yıllarda büyük bir çöküş içinde. Kulüplerimizin mali yapısı, sahaya yansıyan futbolun kalitesi, asrın oyununun olmazsa olmaz unsuru olan seyirci sayısındaki azalma, milli takımlar düzeyindeki performansımız kısaca futbola dair her şey tartışılıyor. Ülkemizde dünya ortalamasının çok üstünde büyük bir ilgi ile takip edilen futbolun içinde bulunduğu durum endişe veriyor. Konuyu Başkent Ankara ölçeğinde değerlendirdiğimizde durumun daha vahim olduğunu görüyoruz. Her zaman Türk futbolunun öncüsü ve lokomotifi olan Ankara'da da futbol, deyim yerindeyse yerlerde sürünüyor.
Profesyonel futbol kulüplerinden amatör kulüplere kadar bu alanda mücadele eden tüm kurumların geleceği tehdit altında.
Kurumsal kimliği ile güven veren, geleceğe umutla bakan kulüp sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Sportif başarı, tesis, altyapı, kulüp ve sporcu sayısı, milli takımlardan davet alma gibi kriterlere baktığımızda Başkentin performansı birçok şehrin gerisinde kalıyor. 5 milyonluk kent, istihdam, sosyal fayda ve ekonomik değer açısından dünyanın en kıymetli ürünü olan futboldan kazanç temin etme noktasında çok fakir kaldı.
Tüm bu olumsuz görüntüye rağmen, ülkemizde futbolun ayağa kalkmaması için hiç bir neden yok. Yeter ki gerçeklerle yüz yüze gelip hesaplaşmayı bilelim. Her manada çok büyük kaynak israfı yaptık. 17 milyon gibi devasa bir genç nüfusu değerlendiremiyoruz. Yabancı futbolcu transferlerindeki savurganlık, kulüpleri perişan etti. Artık şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz. Ankara'da da samimi ve ciddi bir işbirliği için kolları sıvamalıyız. Ankara'nın Başkent kimliği yanında bir de yerel kimliği olduğu gerçeğiyle ciddi bir durum değerlendirmesi yapmalıyız. Bu kentte futbolun sevilip, yaygınlaşması için yıllardır büyük uğraş veren, Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Futbol Antrenörleri Derneği, Faal Hakem ve Gözlemciler Derneği, Yerel Yönetimler, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ve de basın 2013 yılını, "Futbol da Yeniden Yapılanma" ilan edip, futbolun yeniden ayağa kalkması için ciddi mesai harcamalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali ÖCAL: Kaçınılmaz işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN