Ankara, ihracatını artıran ikinci kent

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, Ankara'nın ihracatını yüzde 10.5 artırmasının sevindirici olduğunu belirterek "Ancak yeterli değil" dedi

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Başkent, ihracatını en çok artıran ikinci il olmanın sevincini yaşıyor. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, Başkent'in yüzde 10.5 artırmasını sevindirici bulduklarını, ancak bunu yeterli görmediklerini belirtti. Aydın, ilk sırada Gaziantep'in yer aldığını belirterek, ikinci sırada Ankara'nın bulunduğunu söyledi.

İSTANBUL GERİDE KALDI
Barış Aydın, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı verileri değerlendirirken, Ankara'nın 2011'de 5 milyar 951 milyon dolar olan ihracatını, 2012'de yüzde 10.5 artırarak 6 milyar 550 milyon dolara yükselttiğini bildirdi. Aydın, ihracatın lokomotifi konumundaki illerden İstanbul'da artışın yüzde 3, Kocaeli'de yüzde 4'te kaldığını, Bursa'da ise yüzde 5 gerilediğini kaydetti.

"PAYLARI BÜYÜK"
Bu artışta Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in yası sıra Oda yönetim kurulu üyeleri ile sanayicilerin çok büyük payı olduğunu vurgulayan Aydın, "Herkese emekleri için çok teşekkür ediyoruz. Gelinen bu noktada Ankara'ya özel önem veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Kendisini her zaman yakınımızda hissediyoruz. Ankara sanayisinin nitelik olarak gelişiminde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyoruz" dedi.

AYDIN: YATIRIMLARA AĞIRLIK VERİLMELİ
Barış Aydın, Başkent'in bu artışa rağmen en fazla ihracat yapan iller arasında 5. sıradaki yerinin değişmediğine dikkat çekerek, "Ankara'nın yeri İstanbul'un hemen altında olmalı. Bunun için yatırımlara ağırlık verilmeli. Başbakanımızdan savunma sanayi yatırımlarıyla ilgili müjde, Ekonomi Bakanımızdan da ihracatçıya pozitif ayrımcılık sağlayacak yeni adımlar bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara, ihracatını artıran ikinci kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN