Tezgahlarda hamsi kıtlığı

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Bol miktardaki palamudun denizde hamsilerin çoğunu yediği, bu nedenle kıtlık yaşandığı bildirildi

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte palamutta yaşanan ve yüz güldüren bolluk, hamsiye yaramadı. Bol miktarda avlanan palamutların denizlerdeki hamsilerin büyük bölümünü yediği, bu nedenle kıtlık yaşandığı bildirildi. Bu yıl hamsinin çok az çıktığından yakınan balıkçılar, büyük bir umutla hamsinin bollaşmasını bekliyor. Başta palamut olmak üzere kefal, uskumru, alabalık gibi diğer balıkların fiyatları ise yüz güldürüyor.

HAMSİ ÇOK AZ

Dar ve orta gelirlinin uğrak mekanlarından biri olan Ulus Hali'ndeki balıkçı tezgahlarında son haftalarda hamsi kıtlığı yaşanıyor. Kar yağmasıyla birlikte hamsinin bollaşacağını uman balıkçılar, büyük bir hüsrana uğradı. Bu balık sezonunda palamudun gereğinden fazla çıkması nedeniyle yüzleri gülen balıkçılar, "Palamuttaki bolluk bizi sevindirse de maalesef bu hamsiye yaramadı. Bol olan palamutlar hamsilerin büyük bölümünü yedi. Bu nedenle hamside kıtlık yaşanıyor. Maalesef bu yıl Başkentliler bekledikleri gibi bol hamsi yiyemedi" dedi.

DİĞER BALIKLAR

Tezgahlarda diğer balıkların fiyatları ise son dönemin en düşük seviyesine indi. Ulus Hali'ndeki tezgahlarda kefal, uskumru, palamut ve alabalık 5'er liradan alıcı buluyor. İstavritin fiyatı ise 3.5 liraya kadar inmiş durumda. Somonun fiyatı 8 liraya kadar gerilerken, çinekop 12-15 liradan, çipura ve levrek ise 12 liradan satışa sunuluyor. Son dönemde balık fiyatlarının ucuzlamasına sevinen Başkentliler, hamsinin de bollaşmasını umut ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tezgahlarda hamsi kıtlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN