Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gitar ve cazla kış güneşi

16. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Festivalde Neşet Ruacan, Melis Sökmen, Bülent Ortaçgil, Ahmet Kanneci, Kerem Görsev, Başkentliler ile buluşacak

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Her yıl dünyanın önemli cazcılarını Başkent'te bir araya getiren Uluslararası Ankara Caz Festivali, bugün ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu'nda düzenlenecek basın açılışı ve plaket töreniyle başlayacak. Gitar ve Caz temasıyla 16'ıncısı yapılan festivalin bu bölümünde Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası, Türk cazının önde gelen isimlerinden Neşet Ruacan'la bir konser verecek. Melis Sökmen'in solistliğini yapacağı Türk Armoni Yıldızları Orkestrası konseri ise 1 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

PEŞ PEŞE KONSERLER

Festival 2 Şubat'ta Jülide Özçelik, 6 Şubat'ta Bora Çeliker, 7 Şubat'ta Alp Bora Quartet konserleriyle devam edecek. Şinasi Celayiroğlu Quartet ile Bilal Karaman ve Akın Eldes Trio buluşması ise 8 Şubat'ta Kemal Kurdaş Salonu'nda olacak. Muhteşem dörtlü bu yıl yayınlanacak ilk solo albüm projelerindeki parçaları ilk kez festival seyircisine dinletecek. Aynı salondaki ikinci konserde Patika isimli projesiyle Bilal Karaman sahne alacak. Türk müziğine çağdaş yaklaşımlarda bulunarak kendine has bir müzik üslubu oluşturan Karaman ve grubu, caz tutkunlarına keyifli bir konser sunacak.

Bülent Ortaçgil'den en romantik şarkılar
Uluslararası Ankara Caz Festivali takipçilerinin vazgeçilmezlerinden olan Bülent Ortaçgil, 15 Şubat'ta MEB Şura Salonu'nda sevenleriyle buluşacak. Ortaçgil, Sevgililer Günü'nün hemen ertesinde festival katılımcılarına romantik şarkılarıyla zamanda yolculuk yaptıracak. Ortaçgil'e Baki Duyarlar, Gürol Ağırbaş ve Cem Aksel eşlik edecek. Festival 19 Şubat'ta ise Vietnam kökenli Fransız Nguyen Le'nin kurduğu "Saiyuki Grubu"nu ağırlayacak. Prabhu Edouard ve Mieko Miyazaki'yle birlikte Hindistan, Magreb ve Viyetnam müziğinin izini süren Nguyen Le, Cer Modern'de Ankaralı müzikseverlerle buluşacak.

Müzik ziyafeti
Ünlü klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci, 23 Şubat'ta MEB Şura Salonu'nda vereceği konserde, ilk kez caz performansı sergileyecek. Kanneci, şair-yazar Tolga Suyolcuoğlu'nun metin derlemeleriyle yaşam, ölüm, özgürlük gibi temaları işleyecek, Bach'dan Livaneli'ye Shoctakovich'ten Bolling'e uzanan geniş bir seçkide eserler seslendirecek. Festivalin kapanış konserinde ise Kerem Görsev Trio, Therapy albümünün Türkiye turnesi kapsamında Ankaralılar'la buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gitar ve cazla kış güneşi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN