Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli doğalgaz için bacalar temizlenmeli

Karbonmonoksit zehirlenmelerinde baca büyük önem taşıyor. Bacaların her yıl mutlaka bir kez temizlenmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 14.1.2013
Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi (BAŞKENTGAZ) Genel Müdürü İbrahim Halil Kırşan, alınacak bazı küçük, fakat önemli tedbirlerle doğalgaz kullanımının daha güvenli, ekonomik ve verimli olabileceği bildirildi. Kırşan, karbonmonoksit zehirlenmelerinde bacanın en önemli faktör olduğunu belirterek, "Bacalar yılda en az bir kez, özellikle kış öncesinde itfaiyeye mutlaka temizletilmeli" dedi.

"SIVA DÖKÜLMEMELİ"
Lodoslu günlerde hava ısındığı için bacaların daha az çektiğini anlatan Kırşan, "Bacalar mutlaka periyodik bakımdan geçirilmeli. Böyle havalarda doğalgazlı cihazlar kapatılmalı, sobalar söndürülmeli" diye konuştu. Kırşan, bacalara, sıva dökülmelerinin yol açtığı tıkanmalara karşı, standartlara uygun astar çelik baca yaptırılması gerektiğine işaret etti.

DÜZENLİ BAKIM ŞART
Bacalarla ilgili Kırşan, şu bilgileri aktardı: "Ters rüzgara karşı bacalara şapka taktırılmalı. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı. Cihazlara baca sensörü yerleştirilmeli. Çalışır durumda olduğu kontrol edilmeli, kesinlikle sökülmemeli. Merkezi sistemle ısıtılmayan binalarda, ısınma için bacasız sistemle çalışan hermetik kombi, sıcak su için de hermetik şofbenler tercih edilmeli. Bakımları her yıl düzenli olarak yaptırılmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli doğalgaz için bacalar temizlenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN