Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mavi At' yarışı bırakmasın

Giriş Tarihi: 14.1.2013

Şizofreni hastalarının toplum içine karışmalarına katkı sağlayan Mavi At Kafe, kapanma tehdidi altında. Çalışan hastalar ise hayatlarına anlam katan kafeyi kaybetmemek için canla başla uğraşıyor

Toplumda rahatsızlıkları nedeniyle sürekli dışlanan şizofreni hastaları, bu kez de kendilerine yaşama sevinci veren kafelerini kaybetme endişesi yaşıyor. Türkiye'de bir ilk olan ve 2009 yılından bu yana hizmet veren Mavi At, bugüne kadar birçok şizofreni hastası gencin yaşam sevincini yeniden kazanmasını sağladı. Hastalar hakkındaki önyargıları kıran Kafe, ekonomik sıkıntı nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

EVLERİNDEN FARKSIZ
Çoğu zaman aileleri tarafından dışlanan, üniversite sınavlarında başarılı olmalarına karşın toplumdaki önyargı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakan hastaların kendilerini rahat hissettiği Mavi At Kafe Kültür ve Yaşam Ortamı, şimdi ellerinden kayıp gidiyor. Kafeyi kaybetmemek için canla başla çalışan şizofreni hastaları, kendilerine uzatılacak yardım ellerini bekliyor.

BİR KAFE DEĞİL OKUL

Ankara Şizofreni Derneği Genel Sekreteri Meral Taşkent, aynı zamanda kafe işletmeciliğini gönüllü olarak yapıyor. Şu an 18 şizofreni hastasının kafede çalıştığını anlatan Taşkent, "Ben de bir şizofren çocuğun annesiyim. Bu kafenin onlar için öneminin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Mutfaktan servise, temizlikten organizasyona burası hastalara iş imkanı sağlıyor. Ancak mekanın giderlerini karşılayamaz hale geldik. Buradaki hastalar ilaçlarını düzenli kullanıyor ve toplum içinde yaşamaya alışık. Mavi At sıradan bir işletme değil, çalışanlar için bir rehabilitasyon merkezi, aileler içinse bir okul" diye konuştu.

HAYATINI ŞİZOFRENİYE ADADI
Hasta oğluyla birlikte şizofreniyle tanışan Meral Taşkent, "Oğlum, 40 yaşında ve şizofren hastası. O da bu kafede çalışıyor. Ekonomik sorunlarla boğuşuyoruz ama mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Tek amacımız bu kafenin kapanmasını önlemek. Bunun yanı sıra hala Türkiye'de bir Ruh Sağlığı Yasası yok. Biz artık bu yasanın çıkmasını bekliyoruz. Bir an önce yasaya yönelik çalışmaların başlaması gerekiyor" dedi.

'BURASI İKİNCİ BİR ADRES'
Kafede çalışan Meral Taşkent'in oğlu Volga Taşkent, kafeden önce dernekte vakit geçirdiğini belirterek, şunları söyledi: "Kafe ilk açıldığından beri çalışıyorum. Sabah saat 07.00'de buraya gelip, servis, temizlik ve alışveriş işlerini yapıyorum. İlk başta çok heyecanlıydım. Şimdi burası hepimiz için ikinci bir ev gibi oldu. Ayrıca kafe yararına satılan tişörtlerin üzerine resim çiziyorum. Tüm müşterilerimiz buradan çok memnun ayrılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mavi At' yarışı bırakmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN