40 yıldır ayakkabı boyacılığı yapıyor

Kırşehir'den Ankara'ya gelen Nejdet Hoşcan, 40 yıldır Akay Caddesi'nde ayakkabı boyacılığı yapıyor. Tezgahına 'gözü gibi' bakan Hoşcan, ekmeğini bu meslekten çıkarıyor

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Küçük yaşta geldiği Ankara'da hayata tutunabilmek için ayakkabı boyacılığına başlayan Nejdet Hoşcan, yıllar geçtikçe Ankaralılar'ın sevgisini kazanmayı başarmış. Hoşcan, 40 yıldır Akay Caddesi'ndeki tezgahıyla sokağa renk katıyor. Atatürk posterleri, Kadir İnanır, Türkan Şoray, Kemal Sunal, Ayşen Gruda gibi Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinin fotoğraflarıyla süslediği tezgahına gözü gibi bakan Hoşcan, ekmek parasıyla 3 çocuk büyütüyor.

"MASADA UYUYORDUM"

Hoşcan, Ankara'ya ilk geldiği yıllarda esnafın birinin kendisine boya sandığı verdiğini, böylece mesleğe ilk adımı attığını söyledi. Sabahtan akşama kadar boyacılık yapan Hoşcan, ilk yıllarda akşam beşe kadar Rüzgarlı Sokak'a gidip gazete sattığını, uyumak için ise Etlik'teki eski Garajlar'daki kahveye gidip, masanın üzerinde uyuduğunu söyledi.

"RENKLERİ KARIŞTIRIRIM"
O dönemde Kavaklıdere'nin bahçe, Ayrancı'nın tarla olduğunu anlatan Hoşcan, "Elimdeki sandıkla sokakları dolaşırdım. Çok şey gördüm Ankara'da. Eski Sümer Bank'ın arkasına uçağın düştüğü zaman gazete satıyordum. Vatandaşın bir tanesi kolumdan çekti kaçırdı beni. Yoksa hayatta değildim şimdi" dedi. Hoşcan, yaz-kış 40 yıldır Akay Caddesi'de mesleğini severek yaptığını anlatarak, tezgahında bulunmayan renkleri boyaları birbirine karıştırarak ortaya çıkardığını söyledi.

Kenan Adem KIZILAĞIL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıldır ayakkabı boyacılığı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN