Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ATO'da seçim kazanı kaynıyor

ATO'da seçim hareketliliği başladı. Şubat ya da martta yapılması öngörülen seçimde muhalefet ile yönetim arasındaki çekişmenin alevlenmesi bekleniyor

Başkentli 125 binden fazla tüccar ve esnafın üst kuruluşu Ankara Ticaret Odası'nda (ATO), seçim kazanı kaynamaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda yönetimin ibrası konusunda kriz yaşanan ATO'da, yeni yönetim için şubat ya da mart aylarında seçim yapılması bekleniyor. Seçim için en güçlü adayın Başkan Salih Bezci olduğu konuşuluyor. Başkentli esnaf ve tüccar için büyük önem taşıyan seçimin ATO yönetimi ile muhalefet arasındaki çekişmeyi yeniden alevlendireceği düşünülüyor.

GERGİN GEÇMİŞTİ

ATO'nun Şubat 2009'da gerçekleştirilen seçimi oldukça gergin geçmişti. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan, daha sonra serbest bırakılan Sinan Aygün, tek listeyle yeniden başkan seçilmişti. Aygün'ün CHP'den milletvekili olmak için istifa etmesi üzerine boşalan başkanlık koltuğuna Mart 2011'de Başkanvekili Salih Bezci oturmuştu. Ancak izleyen dönemde ATO'da sular durulmadı. Yönetim ile Meclis üyeleri sık sık karşı karşıya geldi.

EN GÜÇLÜ ADAY
ATO'nun yasa gereği şubat ya da mart ayında seçime gitmesi gerekiyor. Başkan Salih Bezci, seçim için en güçlü adayların başında geliyor. Bezci'nin karşısına yönetim kurulunun ibrası sırasında tavır alan muhalefetin aday çıkarıp çıkarmayacağı merak konusu. Gelecek dönemde Bezci'nin karşısına muhalefetin güçlü isimler çıkaracağı konuşuluyor. Yakın zamanda muhalefet cephesinde isimlerin şekilleneceği, bu doğrultuda başkanlık için aday çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verileceği ifade ediliyor. Bezci'nin seçmen listelerini komite başkanlarına imza karşılığı bizzat kendisinin vermek istediği öğrenildi.

'GENÇLER BAYRAĞI DEVRALMALI'

ATO'da uzun yıllardır görev yapan Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Kunar, kendisinin yeniden yönetime girmeyeceğini söyledi. ATO yönetimine genç isimlerin gelmesi gerektiğini vurgulayan Kunar, "ATO, ticaret erbabı için hiçbir hatırı sayılır görev yapmadı. ATO, bundan önceki dönemlerde bu kadar harcama yapmamıştır" dedi. Kunar, "ATO'da dört yıldır evraklarda dijital ortama geçileceği söyleniyor. Başkan Bezci mevcut bilgilerin yüzde 70-80 aktarıldığını ifade ediyor. Benim fikrim bu oranın yüzde 15-20 olduğu. Meydana gelen son yangının bilançosu bilinmiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATO'da seçim kazanı kaynıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN