Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinsi bel ağrısına dikkat

Sıkça karşılaşılan bel ağrılarının ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle 40 yaşın altındaki kişilerde iltihabi durumlardan şüphe edilmesi gerektiğini dile getiriyor

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oktay Arpacıoğlu, 40 yaşın altındakilerde iltihabi bel ağrısından şüphe edilmesi gerektiğini dile getirerek, "Başlangıçta çabuk düzelen ve tarif edilemeyen sinsi bel ağrılarının iltihabi olma ihtimali yüksek" dedi.

"İHMAL ETMEYİN"
Bel ağrısının, sık rastlanan ve nedeni mutlaka araştırılması gereken bir sağlık problemi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arpacıoğlu, bu rahatsızlığın 45 yaş altında en sık, 45 yaşın üstünde ise 3'üncü sıradaki özürlülük nedeni olduğunu vurguladı. 3 aydan uzun süreli kronik bel ağrısı çeken hastaların yüzde 5'inde Ankilozan Spondilit (AS) veya Spondilartropati (SpA) geliştiğini bildiren Prof. Dr. Arpacıoğlu, şunları söyledi:

OMURGA VE EKLEMLERİ ETKİLİYOR
"Ankilozan Spondilit, en çok omurgayı ve daha sonra da kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar. Bu rahatsızlıkta topuk ağrısı da olabilir. El ve ayak eklemlerini tuttuğu çok nadirdir. Göğüs kafesinin genişlemesi azaldığı için solunum problemleri olabilir. Bu hastalıkta kas iskelet sisteminin yanı sıra göz, böbrek, kalp gibi eklem dışı tutulumlar da olabilir."

YAŞ FAKTÖRÜ ÖNEMLİ
Hastalıkta erken tanının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Arpacıoğlu, gerektiği gibi tedavi edilmediği takdirde hastalığın omurgada hareket ve fonksiyon kısıtlılığına, kamburluğa, yaşam kalitesinde bozulmaya ve ekonomik kayıplara yol açtığına dikkati çekti. Ankilozan Spondilit ile ortaya çıkan bel ağrısının iltihabi tarzda ve diğer bel ağrılarından ayırt edilmesini sağlayan önemli bulguları olduğunu belirterek, "Bunlardan yaş çok önemli bir faktördür. 40 yaşın altında olmak iltihabi bel ağrısı açısından risk faktörüdür. Bel ağrısının sinsi başlangıçlı olması ise diğer bir özelliğidir. Ağrının başlangıcını birçok kişi tam olarak tarif edemez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinsi bel ağrısına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN