Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Salih Zeki SARUDANİŞMEND: Başkent Kayseri olsaydı...

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Cumhuriyet kurulurken en güçlü başkent adaylarından biri de Kayseri olmuş...
Coğrafi konumu, Rumlar'dan beri başkentlik yapmış olması Kayseri'yi öne çıkartsa da tercih edilmemiş...
Peki başkent olarak Ankara yerine Kayseri seçilseydi bugün nasıl bir Türkiye olurdu?
Üniversiteyi kazanıp İstanbul'a gideceğim zaman rahmetli babaanneme sordum: "Anlaşılan ümidi kestiniz, tüccar olamayacağım. Yine de söyle bu Kayserililiğin sırrı nedir?"
Söylediklerini hala tam olarak uygulayamasam da hiç unutmadım:
'İşinden değil dişinden artıracaksın; satarken değil alırken kazanacaksın; ve eğerdiğini yüne değişmeyeceksin, yani emeğinin karşılığını alacaksın..."
"Daha var mı?" dedim... "Bunları yap sana yeter!" dedi...
Çalışkanlıkları, zenginlikleri ve para kazanmayı iyi bilmeleriyle meşhurdur Kayserililer ama onlardan asıl öğrenilmesi gereken paranın nasıl harcanacağıdır.
Paranın nasıl harcanacağı artık o kadar büyük bir mesele haline geldi ki her şeyin en doğrusunu yaptıklarını düşünen büyük Avrupa devletleri ve Amerika bile bu konuda sınıfta kaldı.
Avrupa iflasın eşiğinde. Amerika yıllardır finansal uçurumdan yuvarlanma korkusuyla yaşıyor. Biz de büyük badireler atlattık ve hala doğru yaptığımız söylenemez.
Devletler ekonomi politikasına akıl sır ermiyor... Bunun adı "sürdürülebilir borçlanma." Yani benim ne ürettiğim, ne alıp sattığım önemli değil, önemli olan hala piyasada borç alabilecek kredibilitemin olup olmadığıdır diyorlar.
Böyle bir düzen elinde sıcak parası olan ve dünya ekonomisini kontrol edenlerin işine geliyor. Size ödeyebileceğinizin üzerinde borç para verip ardından da elinizdeki her şeyi alıyorlar.
Stratejistlere göre yeni jenerasyon savaşın en önemli silahı ekonomi. Atom bombası atarak yaptıramayacakları işleri yumuşak güç olarak adlandırılan ekonomik baskılarla yaptırıyorlar.
New York'un batırdığı Amerikan ekonomisini toparlama işi Şikago ekolüne kalınca Amerika'nın Ankara Büyükelçilerinden Mark Parris'in, Kayseri'yi Şikago'ya benzetmesini hatırladım. Şikagolu Amerikan Başkanı Obama da 'sürdürülebilir borçlanma' üzerine kurulan Amerikan ekonomisini yeniden rayına oturtmak için çabalıyor.
Ne zaman Kayseri'ye gitsem kuruşların değerini anlıyor ve harcama düzenimi gözden geçiriyorum. Ve düşünüyorum acaba başkent Kayseri olsaydı Türkiye'nin ekonomisi daha farklı olabilir miydi...
Ankara'da devletin parasını harcayanların da Kayseri'ye sık gitmelerinde fayda var.
Bizim Kayserili Cumhurbaşkanımız var diyeceksiniz ama o da benim gibi tüccar olamayıp okumaya gönderilenlerden...
Ne irtica ne PKK, bir numaralı ulusal güvenlik tehdidi israf...
Ve israf bizi en zayıf olduğumuzda değil en güçlü hissettiğimiz zaman yok etmeye başlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Salih Zeki SARUDANİŞMEND: Başkent Kayseri olsaydı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN