Arıtılan suyla enerji üretiliyor

Büyükşehir Belediyesi Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtma sonucu çıkan biogazdan üretilen enerjiyle tesisin yüzde 80 elektrik ihtiyacı karşılanıyor

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Ankara'da her gün ortalama 1 milyon metreküp pis su arıtılıyor. Yeniden kazanılan bu sular ise tarım alanlarında kullanılarak ekonomiye katkı sağlıyor. Ortadoğu'nun en büyüğü olma özelliğini taşıyan Tatlar Atıksu Arıtma Tesisi'yle birlikte diğer ilçelerdeki tesisler, her gün toplam 1 milyon metreküp pis suyu temizleyerek, bir yandan akarsuların, nehirlerin kirlenmesini önlüyor, bir yandan da tarım alanlarında kullanılacak düzeye getirilerek, eonomiye katkı sağlıyor.

ANKARA ÇAYI'NA AKTARILIYOR

Tatlar Atıksu Arıtma Tesisleri'nde aynı zamanda arıtma sonucunda çıkan biogazdan elektrik üretiliyor. Elektrik, tesisin ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyor. ASKİ yetkilileri, tesiste Başkent'in kanalizasyon sularının yanı sıra yağmur suları ile endüstri atıklarının da arıtımının gerçekleştirildiğini söyleyerek, "Pissudan arıtılmış su, biyogaz ve çamur şeklinde üç ayrı yan ürün elde ediliyor. Temiz su Ankara Çayı'na aktarılıyor. Çökertme sonucu ortaya çıkan çamur havasız ortamda çürütülerek biyogaz elde ediliyor. Biyogaz ise elektrik enerjisine çevrilerek, enerji ihtiyacı karşılanıyor" dedi.

Aşama aşama büyüyecek
Yetkililer, konutlardan ve endüstriden kaynaklanan atık suların tümünün arıtımının yapılabildiğini vurgulayarak, "Tesisin arıtım kapasitesi, kuru havalarda günde 765 bin metreküp, yağışlı havalarda 1 milyon 530 bin metreküp. Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nin kapasitesi, Ankara'nın gelecekteki genişlemesi dikkate alınarak 2025 yılına kadar aşama aşama büyütülecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıtılan suyla enerji üretiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN