Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akyurt'tan otuz yılda elli mağaza

Giriş Tarihi: 24.1.2013

Perakende sektöründe 30. yılını dolduran Akyurt, 44 mağaza ve 1150 çalışana ulaştı. Toplam 10 milyon dolarlık yatırımla 5 yıldızlı yeni bir et tesisi açan firmanın 2013 hedefi 50 mağazaya ulaşmak

Perakende sektörüne et ve şarküteri ürünleri satışıyla başlayan Akyurt Süpermarket, 30 yılda 44 mağaza ve 1150 çalışana ulaştı. Kısa süre önce toplam 10 milyon dolara kendi entegre et tesisini kuran Akyurt, Türkiye sıralamasında ilk 5'e girecek bir yatırıma imza atmanın mutluluğunu yaşıyor. Akyurt Süpermarket Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uyanık, tesiste hijyenik bir ortamda ve İslami usullere göre kesim yaptıklarını belirterek, "Kırmızı et konusunda iddialıyız. 2013 yılı sonunda mağaza sayımızı 50'ye, çalışan sayımızı 1500'e ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi.

KEÇİÖREN'DE BAŞLADI

Bir aile şirketi olan Akyurt Süpermarket, 1983 yılında Keçiören'de 60 metrekarelik küçük bir mağazada faaliyete başladı. O dönemde "sosyete kasabı" olarak adlandırılan işletmelerden farklı olarak et ve şarküteri ürünlerinin birlikte satışını yapan firma, 1996 yılında branş mağazacılığa yöneldi. Mağazacılık öncesinde büyükbaş hayvan besiciliği ve kırmızı et satışı yapan Uyanık Ailesi, perakendede günde 500 kilo et satışına kadar ulaştı. İzleyen dönemde zincir mağazacılığa yönelen firma, sayıyı her geçen yıl artırarak 44 mağazaya ulaştı. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ali Uyanık'ın yaptığı Akyurt'un bugün itibariyle Ankara'da 40, Konya'da ise 4 mağazası bulunuyor.

Lojistik üssü kurdu
2010 yılında Akyurt'ta 36 bin metrekarelik alanda yeni bir lojistik üssünün inşaatına başladıklarını bildiren Uyanık, depolama ve diğer birimleri buraya taşıdıklarını, sadece genel müdürlüğün Gimat'ta kaldığını söyledi. Uyanık, genel müdürlük binasını da yakın zamanda buraya taşımak istediklerini belirterek, "Kısmet olursa bu yıl Ramazan'dan önce tüm birimlerimizle orada olmayı planlıyoruz. Bu lojistik üs merkezimizde 500 mağazaya hizmet verebilecek bir süpermarket depolama alanımız mevcut" diye konuştu.

25 bin kalem mal satılıyor
Ali Uyanık, aslen Ankara Akyurtlu olduklarını vurgulayarak, bu nedenle marketin ismini "Akyurt" olarak belirlediklerini söyledi. Başkent'te süpermarketçilik yapıp, şehir dışında mağaza açmanın hem lojistik hem de insan kaynakları anlamında zor olduğunu vurgulayan Uyanık, "Ankara'ya yakın nerede mağaza açabiliriz diye ilk düşündüğümüzde Konya'yı seçtik. Konya'da şu anda 4 mağazamız var. Ancak büyüklüklerine bakıldığında neredeyse 30 mağaza eder. Bugün mağazalarımızda gıdadan ayakkabıya, iç çamaşırından ev gereçlerine kadar 25 bin kaleme yakın ürün satıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akyurt'tan otuz yılda elli mağaza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN