Osman BEKAR: 2020 İstanbul Olimpiyatları

Giriş Tarihi: 31.1.2013
Hafta sonu UEFA İcra Komitesi'ne başkanlık eden Michel Platini'nin "Türkiye olimpiyatları alırsa, Euro 2020'ye ev sahipliği yapma şansı kalmaz" açıklamasını okuyunca yeniden Avrupa Şampiyonası mı? Olimpiyat mı? sorusu gündeme geldi.
Tam bir Türkiye düşmanı olarak hareket eden Platini Asbaşkanı Şenes Erzik'e rağmen şampiyonayı tek başına düzenlemeye aday olan Türkiye'ye karşılık bile Euro 2020'nin 13 şehirde düzenlenmesine karar vermişti.
Şimdi de Türkiye'nin olimpiyatları almaması durumunda yarı final ve finalleri alabileceğimizi olimpiyatların alınması durumunda ise 13 şehir denkleminde olmayacağımızı açıkladı.
Aslında organize bir durum var ortada. Son dönemde olimpiyat adaylığında rakibimiz olan İspanya ve Japonya'nın uluslararası lobide ciddi bir çalışmaları var. Türkiye en şanslı ülke gibi görünse de özellikle Japonya IOC Başkanı'nın gizli desteğinde çalışmalarını sürdürüyor.
Amaç iki organizasyon arasında Türkiye'yi zorlamak ve ikisinde de Türkiye'ye bir şey vermemek… Hiç kimse UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'ten Milli Olimpiyat Komitemizden kazandıracak hamleler beklemesin.
Ülke olarak başta Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın önderliğinde uluslararası bir hamleye ihtiyacımız var. Türkiye'nin özellikle Ortadoğu ve Avrupa'da artan etkisine paralel böyle önemli organizasyonların ilk kez Müslüman bir ülkeye verilecek olması durumu daha da zorlaştırıyor.
Yıllardır Avrupa Birliği'nin kapısında bekleyen Müslüman Türkiye'nin olimpiyatları sahiplenmesi Avrupalılar'ı korkutuyor.
Her ne kadar ülkemizde bugüne kadar Formula1, Şampiyonlar Ligi finali, UEFA Kupası finali, Akdeniz Olimpiyat Oyunları, Universiade Gençlik Oyunları başarıyla düzenlenmiş olsa da 2020 Avrupa Şampiyonası ve 2020 Olimpiyatları için ekstra enerji harcamamız gerekiyor. 7 Eylül'e kadar zamanımız var… Hepimiz el ele verelim.
Dünya spor tarihinin en prestijli organizasyonu olan 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapalım…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: 2020 İstanbul Olimpiyatları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN