Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamamarkası'nda dönüşüm sürüyor

Altındağ'a ulusal ve uluslararası ödüller kazandıran projenin ikinci adımı Hamamarkası'ndaki çalışmalar gün yüzüne çıktı

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Ankara tarihi için önemli bir bölge olan Hamamönü'nde gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarını Hamamarkası olarak adlandırılan bölgeye de taşıyan Altındağ Belediyesi, çalışmalarda son noktaya geldi. Alan genelinde 400'e yakın ev restore edildi. Hamamarkasında 70 evin çalışmaları bitti. Restore edilen konaklardan bazıları müze bazıları kültür merkezi olarak kullanılacak. Meydana yapılan Bosna Hersek Başçarşı girişindeki çeşme de bölgeye ayrı bir renk kattı.

KARDEŞLİK ÇEŞMESİ

Hamamarkası'nda yapımı tamamlanan projede, yer altına 50 araçlık bir otopark da inşa edildi. Otoparkın bir başka önemli özelliği Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından Saraybosna'da yaptırılan "Kardeşlik Çeşmesi'nin bir örneğinin bu alana inşa edilmesi.

Konak müzeye dönüştü
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Hamamarkası'nda yapımı tamamlanan Kaleli Konağı'nın Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi olarak tefriş edildiğini dile getirdi. Gazi Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını anlatan Tiryaki, "Müzenin yapımı tamamlandı, içinin tefrişi sürüyor. Kültürel zenginliğini yansıtan, toplumsal hayatı düzenleyen birçok değerler var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamamarkası'nda dönüşüm sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN