Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varisler kader değil

Tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına da neden olan varislerden kurtulmak hiç de zor değil. Uzmanlar, "Skleroterafi" iğne tedavisi ile bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Hemen hemen herkesin bacaklarında oluşan varisler, tedavi edilmezse hem görsel anlamda hastayı rahatsız ediyor hem de ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Türkiye Diyanet Vakfı Özel 29 Mayıs Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Kanat Özışık, varis tedavisi hakkında bilgi vererek sorundan kalıcı olarak kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi. Küçük çaplı ve kılcal damarları uygun olanlar için kullanılan "Skleroterapi" iğne tedavisi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özışık, "Bu tedaviyle damar içine enjeksiyon yapılarak damarın büzüşmesi ve dolaşım dışında kalması sağlanır. Haftalar sonra varisli veya istenmeyen damar kalıcı olarak yok olur. Ancak hastalar, fazla kilo, uzun süre ayakta durma ve östrojen kullanımı gibi etken sebepleri ortadan kaldırmadıkça varis, belirli bir süre sonra yeniden ortaya çıkar" dedi. Varislerin çaplarına göre farklı yoğunlukta ilaç kullanıldığını anlatan Doç. Dr. Özışık, "İlk konsültasyonda hastanın bacakları muayene edilir. Bacağın basit bir taslağını çizerek etkilenen bölgelerin haritasını çıkarılır. Muayene sırasında hasta ciddi problemleri açısından kontrol edilir. Gerekli durumlarda Doppler ultrasonografi cihazıyla venöz sistem içinde geriye kaçak akımın olup olmadığını kontrol edilir. Skleroterapi, acı veren bir işlem değildir. Bunun için oldukça küçük çaplı ince ve hassas iğneler kullanılır" dedi.

Hastaya göre değişiyor
Tedavinin her hastaya göre değiştiğini hatırlatan Doç. Dr. Özışık şunları söyledi: "Kılcal damarların tam olarak temizlenmesi veya iyiye gitmesi için gerekli tedavi sayısı hastadan hastaya varislerin durumuna ve kılcal damar çatlamalarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Genellikle en fazla 1ile 4 seans ya da biraz daha fazla seansa gereksinim duyulabilir. Bağımsız varisler, genellikle 1-3 seans ile yok olmaktadır. Tedavi gören kişi aynı gün içinde sosyal hayatına döner."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varisler kader değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN