Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nargile için her yıl turist geliyor

Kapalı alanlarda nargilenin yasaklanmasının ardından esnaf, "Nargile için ülkemize her yıl turist geliyor. Yeniden düzenleme şart" diye konuştu

Tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklandığı alanlarda, nargile içimi de Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından engellenmişti. Bu duruma nargile salonu işleten iş yeri sahipleri ve tiryakiler tepki gösterdi. Nargilenin turizm aracı olduğunu söyleyen Fokurtu Nargile Cafe'nin Sahibi İlhan Akşahin, "Yasak bu işin sonunu getirir. Nargile kafeler için standart belirlenip, 'turizm belgesi' verilebilir. Böylece sektörde çalışan binlerce kişi mağdur edilmemiş olur" dedi.

Düzenleme şart

Nargilenin yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Akşahin, şöyle konuştu: "Nargilenin kültürümüzde önemi büyük. Sigara gibi değerlendirilmemesi gerekiyor. Biz kafelerimizde her yıl binlerce turisti misafir ediyoruz. Gerekli bakanlıklar bir çalışma yürütüp kafeler için düzenlemeye gidebilir. Kafeler için 'turizm belgesi' hazırlasın."

'İspanya' modeli örnek olsun
Akşahin, kafelerin bu yasayla yok olmasına göz yumulmaması gerektiğini söyleyerek, İspanya modeli önerisinde bulundu. İspanya'da tütün mamullerinin tüketildiği bu tarz kafeler için yüzde 20'lik bir alan belirlendiğini anlatan Akşahin, "Biz de ülkemizde böyle bir uygulama yapabiliriz. Kafelerimizde yasalarda belirlenen belli bir alan üzerinde nargile içmek serbest olsun. Bu alanda nargile içilmesine izin verisin ki bu sektörde çalışıp para kazanan, aile geçindiren bu kadar kişi mağdur olmasın" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nargile için her yıl turist geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN