Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansörler ölüm saçıyor

Başkent'te bir işyerinde ölümle sonuçlanan asansör faciasının ardından gözler asansörlerin güvenliğine çevrildi. 2012 yılında Ankara'da denetlenen asansörlerin yüzde 80'i can güvenliği sağlamıyor

Altındağ Siteler'de bir mobilya işçisinin asansörün düşmesi sonucu yaşamını yitirmesi akıllara 'güvenlik' sorusunu getirdi. Makine Mühendisleri Odası'nın 2012 yılına ait verileri ise endişelerin ne denli haklı olduğunu ortaya çıkardı. Geçen yıl Ankara'da gerçekleştirilen kontrollerde, binalarda bulunan asansörlerin yüzde 80'i can güvenliği açısından sakıncalı çıktı.

CAN GÜVENLİĞİ YOK

Makine Mühendisleri Odası'na bağlı uzman muayene ekibinin 2012 yılında Ankara'da gerçekleştirdiği 6 bin 990 kontrolde, can ve mal güvenliği açısından sakıncalı 5 bin 200 asansöre kırmızı, can ve mal güvenliğini doğrudan etkilemeyen ancak eksik ve hataları olan 220 asansöre sarı, can ve mal güvenliği açısından kullanılmasında sakınca olmayan 1570 asansöre ise yeşil etiket yapıştırıldı.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

18 Kasım 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 5 Kasım 2011 tarihinde de değişikliğe uğrayan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği'ne göre, bina yöneticilerinin asansörün güvenli bir şekilde çalışması konusunda sorumluluğu bulunduğu, bakım ve onarımından, oluşabilecek tehlikeli durumlardan sorumlu olduğu anlatılıyor.

Gedikoğlu: Aylık ve yıllık bakımlar aksatılmamalı
Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Birimi Sorumlusu Cemal Gedikoğlu, asansörlerin her ay periyodik bakımlarının yapılması gerektiğini vurgulayarak "Can ve mal güvenliği açısından aylık ve yıllık bakımlar aksatılmamalı. Yıllık kontrollerde kırmızı etiket yapıştırdığımız asansörler kesinlikle kullanılmamalı ve eksiklikleri bir an önce giderilmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörler ölüm saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN