Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bilge Kral' Başkent'te

Bosna Hersek'in ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in fotoğraf ve eşyalarından oluşan sergi, Büyükşehir Güvenpark Sanat Galerisi'nde 16 Şubat'a kadar görülebilecek

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in hayatından kesitleri yansıtan fotoğraf ve özel eşyaların yer aldığı "Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç" sergisi, Büyükşehir Belediyesi Güvenpark Sanat Galerisi'nde açıldı. Bosna-Hersek'in ilk devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in çeşitli dönemlerde çekilmiş fotoğrafları, savaş döneminde kullandığı askeri üniformalarla kuşatmayı gösteren bir harita yer alıyor. Sergi, 16 Şubat'a kadar açık kalacak.

SOYKIRIMIN 20. YILI

Bosna Hersek'in tüm dünyada bağımsız bir devlet olarak tanınması ve ardından tüm dünyanın gözleri önünde 250 bin masum insanın öldürülmesinin 20. yılı dolayısıyla düzenlenen serginin küratörlüğünü yapan Canol Baklaya, "Sergi 3 ana bölümden oluşuyor. Girişte Bosna'nın ilk çağlarına ait yazıtların fotoğrafları, daha sonra Osmanlı dönemi ve Fatih Sultan Mehmet fermanı ve 1878 yılında başlayan Avusturya-Macaristan işgaliyle ilgili belgesel niteliğinde bilgiler yer alıyor" dedi.

ÖNEMLİ BELGE VE FOTOĞRAFLAR VAR
Canol Balkaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Aliya İzzetbegoviç'in ilk gençlik yılları, İslam Deklerasyonu kitabı, bağımsızlığın ilanı, Bosna Savaşı'nın başlaması, Sırpların Saraybosna kuşatması, ardından da Dayton Antlaşması ve Aliya İzzetbegoviç'in ebedi hayata geçişini anlattığımız bazı fotoğraf ve belgeler… Belgeler arasında özellikle 1946 yılında Aliya İzzetbegoviç'in Yugoslavya komünist hükümeti tarafından vatan haini olarak ilan edilişinin belgesi önemli."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bilge Kral' Başkent'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN