Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi materyaller gün yüzüne çıkacak

Ankara Üniversitesi depolarında bekleyen onlarca tarihi materyalin gün yüzüne çıkmasını isteyen Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, "Tarih, sanat, bilim ve tarım müzelerini kurmaya hazırız" diye konuştu

Üniversitelerde tarihi müze gibi… Onlarca yıl önce üniversitelerdeki farklı fakültelerde kullanılan ve 'tarihi' özelliğe kavuşan malzemeler, gün ışığına çıkmayı bekliyor. Her biri birbirinden değerli bu materyallerin önemine dikkat çeken Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Depolarımızda bulunan eserlerle Ankara'da birçok müze kurulabilir" diye konuştu.

"SERGİLER YETERLİ DEĞİL"
5 milyon nüfuslu Başkent'te müze sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söyleyen Rektör İbiş, "Depolarımızda gün ışına çıkmayı bekleyen onlarca eser var. Çabalarımızla bazı fakültelerimizde bunları sergiliyoruz çalışıyoruz ama yeterli değil" dedi.

"EĞİTİM ÜSSÜ OLACAK"
Nitelikli öğrenci yetiştirmek için üniversitenin bütün imkanlarını kullandıklarını anlatan Rektör Erkan İbiş, "Akademik eğitimin yanı sıra öğrencilerimize 42 farklı dalda kurs veriyoruz. Gölbaşı yerleşkemizle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Orayı bir üs haline getireceğiz" dedi.

'KABUĞUMUZU KIRMALIYIZ'
Sabah Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık'a açıklamalarda bulunan Erkan İbiş, üniversitelerin kabuğunu kırması gerektiğini belirterek Ankara Üniversitesi'nin farklı disiplinleri bir arada bulunduran Türkiye'deki sayılı okullardan olduğunu ifade etti. İbiş, üniversite ile halkı bir araya getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, "Üniversiteyi topluma dönük çalışma yapan kurum haline getirmek istiyoruz. Hem öğrencilerimizle hem de çalışanlarımızla birçok çalışma üretiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi materyaller gün yüzüne çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN