Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barış Aydın: Ankara'ya güvenin, yatırım yapın

İş dünyasında adından söz ettiren Barış Aydın, Ankara'yı Anadolu'ya açılan bir kapı olarak değerlendirerek, herkese yatırım davetinde bulundu

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Barış Aydın, başkanı olduğu TÜGİAD Ankara'da, firmaları Barışkent ve BA Grup'taki başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Ankara'yı Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olmasının yanı sıra "Anadolu'ya açılan bir kapı" sözleriyle değerlendiren Aydın, bu kente güvenilmesini, yapılacak her yatırımın karşılığının mutlaka alınacağını vurguluyor. Aydın, Ankara'nın dünyanın en güvenli ve düzenli başkenti olduğunun da altını çizerek, yerli ve yabancı sermayelerin ilgi odağı haline geldiğini belirtiyor.

12 STK'YA ÜYE
İş dünyasında adından söz ettiren Barış Aydın, 12 sivil toplum kuruluşunda da görev yapıyor. O'nun hangi adımı atacağı, ne söyleyeceği merakla bekleniyor. İnatçı… Başladığı her işten sonuç çıkarmayı biliyor. Sadece ticari projelerinde değil, eğitimden sağlığa, sanattan spora, daha doğrusu yaşama dair her alanda tüm Ankara'nın sevgisini kazanan biri…

İÇTENLİKLE YANITLADI
Ankara'dan direkt yurt dışı uçuşların azlığını gündeme getirdi, Türk Hava Yolları'nı harekete geçirdi. Sesini Roma'ya bile duyurdu. Bugünlerde oldukça heyecanlı. Yakında 15 yıl aradan sonra ikinci çocuğunu kucağına alacak. "Ankara sevdalısı" Barış Aydın'a Başkent'e dair her şeyi sorduk, o da içtenlikle yanıtladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ankara'da doğdum. İşletme mezunuyum. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyorum. İki dönemdir Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin Ankara başkanlığını yürütüyorum. 17 yıldır evliyim. 15 yaşında bir kızım var.
Bugünlerde ikinci çocuğun heyecanını yaşıyorsunuz.
Evet, 15 yıl aradan sonra mart sonunda Allah kısmet ederse bir kızım olacak. Kısmet olursa üçüncü çocuğu da düşünüyorum. Kalabalık bir ailede büyüdüm. İmkanları iyi olan kişilerin fazla çocuk yapmasında bir sorun olmadığını düşünüyorum.
Başarınızı neye borçlusunuz?
Ailemin manevi desteği başarımdaki en büyük etkendir. Çok yoğun tempoda, gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Eşim ve kızıma özverilerinden, desteklerinden dolayı minnettarım.
Her başarılı işadamının hayatında milat denilebilecek bir dönem vardır, sizin miladınız ne oldu?
Müşteri temsilcisi olarak adım attığım gayrimenkul sektörü benim için milat oldu. Oradaki başarılarım, hedefimi hep yükselterek bugün sahip olduğum BA Grup ve Barışkent'i kurmamı sağladı.
Sizi bugünlere taşıyan ilk şirketiniz hangisiydi?
İlk şirketim olan BR İnşaat Gayrimenkulü 1999 yılında ortağımla birlikte kurmuştuk. Ama beni bugünlere Barışkent İnşaat Gayrimenkul getirdi. Barışkent'i 2003 yılında küçük bir ofiste kurdum. Yıllardır bu şirket aracılığıyla pazarlama, danışmanlık, proje geliştirme, yönetim ve satış sonrası hizmetleri veriyoruz. Yakın zaman da BA Grup faaliyete geçti.

CİDİ PROJELER VAR
BA Grup hangi alanda faaliyet gösteriyor? Gelecekte yapacağınız projelerden bahseder misiniz?

Henüz yeni sayılabilecek BA Grup'la inşaat, lojistik, bilişim gibi birçok alanda faaliyet gösteriyoruz. Amacımız, faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda en iyi hizmeti üretebilmek. Müşteri memnuniyetini önceliğimiz olarak belirledik. Çünkü hedeflediğimiz liderliğe bununla ulaşabileceğimizi biliyoruz. BA Grup, inşaat-taahhüt alanında hayata geçirdiği projeler ve yatırımlarını (otel, altyapı projeleri, üretim tesisleri, fabrikalar, toplu konut ve lüks konutlar, iş merkezleri, taahhüt ve anahtar teslim işleri) diye sınıflandırmak mümkün. Bu doğrultuda gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili ciddi projelerimiz var. Bu projeler Türkiye'de ve yurt dışında devam ediyor. Arsa ve sağlık turizmine yatırım yaptık ve kısa zamanda projelendirip, hayata geçireceğiz. Proje çalışmaları bitince nerede, neler yapacağımızı açıklayacağız.
Bunca hizmet karşılığını bulmuştur sanırım.
Bu hizmetleri yaparken hiçbir zaman karşılık beklemedik. Ancak birçok kurum ve kuruluştan 100'ün üzerinde ödül aldık. Ben kazanımların maddi veya manevi paylaşılmasından yana birisiyim. Ülkemiz için insanlarımız için her kesimin gücü nispetinde doğru projelere destek vermesini isterim.

Yabancı yatırımcı yurt dışından direkt bu kente gelebilmelidir
Ankara'da başarılı olan işadamları soluğu İstanbul'da alıyor. Sizin de böyle bir düşünceniz var mı?
Herkesin kararına saygı duymak gerekir. Ben Ankara'nın geleceğine inanıyorum, Türkiye'nin geleceğine inanıyorum. Yatırımlarımı hep Ankara ve çevresinde yapıyorum. Herkese de Ankara'ya yatırım yapmaları için çağrıda bulunuyorum. Ankara, büyük, düzenli ve güvenli bir şehir. Başkent olması başlı başına büyük önem taşıyor. Ayrıca Anadolu'ya açılan bir kapı olarak da görmek lazım. Yaşam standardı giderek yükseliyor. Ankara kalkındığı takdirde, Anadolu da kalkınabilecek.

DÜNYA BAŞKENTİ
İstanbul' a gelen yabancı yatırımcıyı Ankara'ya çekmek zor oluyor. Bu noktada Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşlar büyük önem taşıyor. Bu konuda bir çalışma başlattınız, sonuçlarını alıyor musunuz?

Türkiye, son yıllarda yaptığı atılımlarla dünyada parmakla gösterilen bir ülke haline geldi. Yabancılar Türkiye'ye güveniyor ve yatırım yapmak istiyor. Ama bu yatırımlar maalesef ağırlıklı olarak İstanbul'la sınırlı kalıyor. İstanbul artık bir dünya şehri. Birçok Avrupa ülkesinden de büyük. Gurur kaynağımız. Ancak Türkiye'nin başkenti Ankara'nın 'dünya başkentleri' arasında olması için yurt dışında çok iyi tanıtılması gerektiğine inanıyorum. Ankara, çevre illerle birlikte 12 milyonluk yolcu kapasitesine sahip bir kent. Yabancı yatırımcıların, Ankara'ya direkt gelebilmelerini ve İstanbul dışında yatırım yapılabilecek bir şehir daha olduğunu görmelerini istiyoruz.
Ankara ve çevre illerin gelişimi konusunda kimlere, ne gibi görevler düşüyor?
Yurt dışından Ankara'ya yabancı başbakan, bakanlar geldiğinde yanlarında işadamları da bulunuyor. Ancak Ankara'daki görüşmeler bittiğinde yabancı konuklar hemen İstanbul'a götürülüyor. Dolayısıyla yabancı işadamlarıyla Ankaralı işadamlarının tanışma ve toplantı yapma imkanı olmuyor. Bu noktada siyasilere büyük görev düşüyor. Görüşme imkanı sağlandığı takdirde yabancı yatırımcılara, projelerimizden bahsedip, Başkent'i ve çevre illeri tanıtma fırsatı bulabiliriz. Bu vesileyle de ülkemizin kalkınmasında üzerimize düşen görevi yerine getirmiş oluruz.

DİNAMİK BİR ŞEHİR
Silikon Vadisi'nin Kocaeli Gebze'ye kurulması gündemde. Sizce nereye kurulması daha uygun olur?
Ankara'da 21 üniversite var ve eğitim düzeyi çok yüksek. Ankara, ihracatta, sağlık turizminde, savunma sanayisinde ve dumansız sanayide de giderek gelişiyor. Nüfusunun yüzde 50'sinden fazlası 30 yaşın altında ve bu da Ankara'nın dinamik bir şehir olduğunu gösteriyor. Ankara'ya yatırım yapılmaması için hiçbir neden yok. Sadece fırsat verilmeli. Ankara'nın potansiyelini ve arazi noktasında sıkıntısının olmadığını düşünürsek Silikon Vadisi'nin bu kentte olmasını çok isteriz.
TÜGİAD Ankara'da ikinci kez başkan oldunuz. TÜGİAD'ı kısaca anlatır mısınız?
Evet TÜGİAD Ankara başkanlığını, arkadaşlarımla birlikte ikinci dönemde de sürdürüyoruz. TÜGİAD'ın yanı sıra birçok STK'da üyeliğim var ve çoğunda da yönetim kurullarında görev yapıyorum. İçlerinde federasyon ve konfederasyon olanlar da var. TÜGİAD'da 21-45 yaş arasında olan girişimci bir grupla Türkiye'yi temsil ediyoruz. Toplam 850 kişiyiz ve 2 bin şirkette 500 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. TÜGİAD üyelerine ait bu şirketler 50 milyar dolarlık ticari hacmiyle inanılmaz bir iş potansiyeline sahip. Genel merkezimiz İstanbul'da. Ankara'nın dışında Bursa, Mersin ve İzmir'de şubelerimiz var. Yakında Samsun'da Karadeniz Bölgesi şubesini açacağız, Doğu'da bir şube daha açılması gündemimizde. Birçok ülkede de temsilciliklerimiz var. Türkiye'nin en önemli STK'larından biri. Başkanlığını yürüttüğüm TÜGİAD Ankara'da da yüzlerce proje gerçekleştirdik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış Aydın: Ankara'ya güvenin, yatırım yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN