Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obeziteye karşı spor

Giriş Tarihi: 12.2.2013

Aşırı ve düzensiz beslenmenin sonucu obezite, 7'den 77'ye herkesi etkiliyor. Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği 'yürüyüş kampanyaları' ile hareketsiz yaşamdan kurtulmaya çalışıyor

SUNUŞ
Kanser,
diyabet ve yüksek tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklarla birlikte anılmaya başlayan çağın hastalığı obezite, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de birçok kişiyi pençesine düşürdü. SABAH Ankara, Başkentliler'in obezite hakkında ne gibi tedbirler aldığını, Sağlık Bakanlığı'nın "Yürü Angaralım Yürü" kampanyası gibi hayata geçirdiği farkındalık çalışmalarının hangi boyutta olduğunu sizin için araştırdı. Başkent'te sağlıklı kalmak için koşu alanlarını tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Koşu alanlarını gezen SABAH Ankara, daha çok emeklilerin spor yaptığını, gençlerin ise sağlık için sporun önemini yeterince 'farkında' olmadığını gözlemledi. SABAH Ankara, Ankara milletvekillerinin obezite için görüşlerini de aldı. Vekiller, yerel yönetimlerin, vatandaşın spor yapabileceği alanların sayısının arttırmaları gerektiğini belirterek, günde mutlaka en az 30 dakika yürüyüş yapılmasını tavsiye ediyor.

Düzensiz beslenme, fast-food tüketiminin artması ve spordan uzak kalmanın sonucu olarak ortaya çıkan obezite, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kendini hissettirmeye başladı. 7'den 77'ye herkesi etkisi altına alan bu sağlık sorunu için Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı 'yürüyüş kampanyaları' ise vatandaşlar tarafından benimsendi. Daha sağlıklı yaşam sürmek isteyenler daha önce kullanmadıkları yürüyüş alanlarına akın etti, belediyelerin yaptığı spor aletleriyle dolu olan alanlar ise ilgi görmeye başladı. Ankara'da hayata geçirilen "Yürü Angaralım Yürü" kampanyası, yürüyüş alanlarını doldurdu.

YÜZDE 72'Sİ HAREKETSİZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara İlişkin Küresel Durum Raporu'na (2010) göre dünyada her yıl 2.8 milyon insan, obezite (şişmanlık) nedeniyle hayatını kaybederken, hareketsizlik (fiziksel inaktivite) nedeniyle de her yıl 3.2 milyon insan yaşamını yitiriyor. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (2010) sonuçlarına göre ise obezite sıklığı 19 yaş ve üzerinde yüzde 30.3, erkeklerde yüzde 20.5 ve kadınlarda yüzde 41 olarak bulundu. Aynı araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de 12 yaş ve üzeri bireylerin yüzde 71.9'unun hareketsiz yaşadığı tespit edildi. Türkiye'de de obezite görülme sıklığı giderek artıyor. Sağlık Bakanlığı, çocukları ve gençleri etkileyen bu hastalıkla mücadele ediyor. Bakanlık, bireylerin sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını teşvik etmek ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları) görülme sıklığını azaltmak amacıyla "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı 2010-2014"nü hazırladı.

SIKI TAKİP
"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında aile hekimleri, kendilerine kayıtlı vatandaşlara obezite ve sağlıklı beslenme konusunda sağlık hizmeti ve danışmanlık da vermeye başladı. Toplum Sağlığı Merkezleri'nde çalışan diyetisyenler de kendi bölgelerindeki halkı bilgilendiriyor. Aile hekimlerine yönelik "Obezite ile Mücadele" el kitabı hazırlandı. Aile hekimlerinin gerekli gördüğü obez hastalarda pedometre (adımölçer) kullanılarak onların sağlıklı kiloya ulaşması da hedefleniyor.

YÜRÜYÜŞ ŞART

Daha önce kilo problemi olan ve Türk Eczacılar Birliği'nde Genel Sekreterlik görevinin ardından CHP Manisa Milletvekili olan Özgür Özel de obeziteye savaş açan vekillerden biri. AK Parti Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı da formda kalmak için evine yürüyüş bandı alan ve spor yapmaya özen gösteren kadın vekillerden. Vekiller, vatandaşlara mutlaka spor yapmalarını tavsiye ederek "Günde en az 30 dakika yürüyüş şart" diyor.

Şişmanlık korkutuyor
Obezite için siyasiler de topluma örnek oluyor. Hem sağlıklarına dikkat etmek hem de fazla kilolarından kurtulmak isteyen siyasilerin birçoğu yoğun iş tempolarına rağmen sabah erken saatlerde yürüyüş yapıyor. Bunlardan biri eski TBMM Sağlık Komisyonu Başkanlığı'ndan ayrılan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık ekibinin başına geçen AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl. Erdöl, günde en az yarım saat yürümenin ve obeziteden korunmada sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğuna vurgu yapıyor.

VATANDAŞLAR EĞİTMEN İSTİYOR
Ankara'daki yerel yönetimler de obeziteye karşı mücadele destek veriyor. Kentin pek çok yerinde bulunan koşu alanları ve kurulan spor aletleri, her gün yüzlerce insanı ağırlıyor. Koşu alanlarında yürüyenlerin sayısı artıyor. Vatandaşlar ise bu alanların fazlalaştırılmasını istiyor. Spor yapmak isteyenlerin tek sıkıntısı ise birçok aleti kullanmayı bilmemek. Vatandaşlar, spor alanlarında uzman kişilerin kendilerine yön göstermesini istiyor.

OKULLARDA MÜCADELE

Sağlık Bakanlığı, obeziteyle mücadelesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliğine girdi. Okul kantinlerinde doğal maden suları hariç enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışları yasaklandı. Bunların yerine süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulması sağlandı. Beden eğitimi derslerine daha çok önem verilmesi için girişimler başlatan bakanlıklar, haftalık ders düzenlemelerinde de değişiklikler yaptı.

YARIN: FORMUNU EVDE TUTUYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obeziteye karşı spor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN