Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tütünden sonra sıra obezitede

Giriş Tarihi: 14.2.2013

Başbakan'ın sağlık ekibinin başına getirdiği AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, obeziteyle mücadelenin en büyük destekçisi

O'nu ilk önce 'tütünle' mücadelede tanıdık. TBMM Sağlık İşleri Komisyonu Başkanlığı süresince hem tütün hem de obeziteye karşı mücadelede ön plana çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık ekibinin başına getirdiği AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, herkese sağlıklı yaşamın değerini göstermeye çalışıyor. Erdöl, yoğun iş temposu nedeniyle düzenli spor yapamıyor. Ancak fırsat bulduğu an eşofmanlarını giyip, en az 30 dakika yürümeye özen gösteriyor. Kendisi düzenli spor yapamasa da Erdöl, herkese 'sağlık için spor şart' diyor. Erdöl, obezite sorununun özellikle gelişmiş ülkelerde yaşandığını vurgulayarak, "Türkiye gelişmekte olan ülkelere aday. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin yaşadığı sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Obeziteyle Mücadele Eylem Planı'nı erken başlatmak gerekiyor. Sorun büyümeden başa çıkmanın yolları aranmalı" dedi. Erdöl, sağlıklı yaşam için her gün en az yarım saat yürünmesi gerekiyor. "Sağlıklı beslenme ve spor sağlıklı yaşamı getirir. Beslenme çok önemli. Keşke organik beslenebilsek" diyen Erdöl, şöyle konuştu: "Günümüz şartları buna imkan vermiyor. Az yiyebilmeyi, doymadan sofradan kalkabilmeyi kendimize prensip edinebilmemiz gerek. Yürüyüş ve diğer sporlarla vücudumuzdaki yağları yakmamız gerek. Aldığımız ve verdiğimiz kiloların dengeli olmasına da dikkat etmeliyiz."

"TABAK KÜÇÜLMELİ"
Obeziteyle mücadele Prof. Dr. Cevdet Erdöl, tabağı küçültmek, ekmek ve hamur işinden uzak durmak gerektiğini savunuyor. Tuz ve tatlıya da 'elveda' denilmesi gerektiğini düşünen Erdöl, "Eğer bu tedbirleri alırsak mutlaka başarılı oluruz. Obezite bizden çok çocuklarımız için büyük tehlike yaratıyor. Çocuklar uzun saatler bilgisayarın başında kalıyor. Bir yandan ekran bağımlılığı bir yandan kötü beslenme, tabi sonuç çok kötü" diye konuştu.

En büyük görev aileye düşüyor
Obezitenin orta yaşın üzerindeki kişilerin sorunu olmaktan çıkıp, ilkokul sıralarına kadar indiğini hatırlatan Prof. Dr. Erdöl, "Bu nedenle anne babalar, çocuklarını ders çalışsın diye bilgisayar başına oturtmak, odalarına kapatmak yerine sokağa çıkarsınlar. İnternet ortamında çocuğunuz tek başına değil. Üstelik obezitenin yanı sıra başka tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Çocuklarınızı hareket ettirerek, hem onların sağlıklı kalmasını hem de internet bağımlılığından korumuş olursunuz" dedi.

YARIN: YAŞAR OKUYAN 26 KİLODAN NASIL KURTULDU?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tütünden sonra sıra obezitede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN