Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyetle 1 yılda 26 kilo verdi

Şişmanlık nedeniyle tansiyon, şeker ve karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunları yaşayan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, 1 yılda 147 kilodan 121 kiloya inmeyi başardı

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Yemeklere düşkün olduğunu dile getiren eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlayınca rejim yapmak zorunda kalan siyasetçilerden biri. Geçen yıl 147 kilo olduğunu anlatan Okuyan, "Şeker ve tansiyon rahatsızlığımın yanı sıra karaciğerimde de ciddi bir yağlanma söz konusu olunca hemen kilo vermem gerekti. Diyet yaparak 26 kilo verdim. Hedefimde 12 kilo daha vermek var" dedi.

"DİĞER TARAFTAN DAVETİYE"
Fazla kiloları nedeniyle çok ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşmak durumunda kalan Okuyan, "20 yıldır tansiyon hastasıyım. Şekerim de var. Bunun yanı sıra bir de karaciğerimde sorunlar çıktı. Artık doktorlarım kilo vermem gerektiğini ve durumun kritikliğini anlattı. Birçok kez diyet yapmayı denemiştim ama kısa bir süre sonra dayanamayıp bırakıyordum. Bu kez anladım ki öbür taraftan davetiye gelmeye başladı. Kararlı bir şekilde diyetisyen kontrolünde rejime başladım" dedi.

"DAHA AZ İLAÇ KULLANDIM"
Geçen yıl tam 147 kilo olduğunu anlatan Okuyan, 26 kiloyu verme sürecinin ise şöyle anlattı: "İlk başlarda çok zor oldu. Yavaş yavaş kilo vermeye başladım. Diyet yapmak hiç kolay bir şey değil. Tüm sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak gerçekten çok zor. Ama bir kere karar verdiniz mi, gerisi de geliyor. İlk etapta 26 kilo vermeyi başardım. Bunu sadece kontrollü diyetle yaptım. Çünkü diğer sağlık sorunlarım nedeniyle spor yapmama izin verilmedi. Şimdi yürüyüş yapıyorum ve yüzüyorum. 12 kilo daha vereceğim. Çünkü zayıfladıkça kullandığım ilaçlar da azaldı. Her geçen gün kendimi daha sağlıklı hissediyorum."

'EN BÜYÜK DESTEK EŞİM ÖZLEM'DEN'
YAŞAR Okuyan'a bu süre içinde en büyük desteği ise eşi Özlem Okuyan vermiş. Eşiyle birlikte yüzmeye ve yürüyüşe giden Yaşar Okuyan, şimdi çok daha sağlıklı hissettiğini söylüyor. Yaşar Bey'in yeme alışkanlığını değiştirdiği süreçte evinde pişen yemeklerde değişime uğramış. Özlem Hanım, eşinin diyetini bozmamak için evde de sürekli diyet yemekleri pişirmiş.

'MAKARNAYLA EKMEK YERDİM
Ev yemekleri tüketmeye özen gösterdiğini anlatan Okuyan, "Eskiden makarna ya da pilavla birlikte ekmek yerdim. Günde bir ekmeği bitirdiğim olurdu. Şimdi tuz, şeker ve undan yani 3 beyazdan uzak duruyorum. Sürekli diyet ürünleri yemeğe çalışıyorum. Eşimde evde artık sağlıklı yemekler yapıyor. En büyük destekçim eşim. Sadece haftanın bir günü kendime izin veriyorum. Ama tabii abartmamak koşuluyla" diye konuştu.

YARIN: VEKİL ÖZGÜR ÖZEL'DEN SAĞLIKLI YAŞAM İPUÇLARI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyetle 1 yılda 26 kilo verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN