Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Girişimcilerin başkenti

Binlerce KOBİ'ye son iki yılda 47 milyon TL destek sağlayan KOSGEB, Ankara'yı memur şehri kalıbından çıkararak girişimcilerin başkenti yapmayı hedefliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın KOBİ'lere destek sağlaması amacıyla kurduğu KOSGEB, son 2 yılda Ankaralı 2 bin 621 KOBİ'ye 47 milyon TL destek sağladı. Kurumun Başkan Yardımcısı Dr. Metin Şatır, "KOSGEB'in yaptığı atak sayesinde Ankara, memur şehri olmaktan çok girişimci ekonominin ağırlıklı olduğu bir kente dönüşüyor" dedi. SABAH Ankara'nın sorularını yanıtlayan Metin Şatır, 2010 yılında kurumun destekleme modelinde yaptığı değişikliklerle proje bazlı destekleme modeline geçildiğini belirterek, "Toplamda 7 farklı programla KOBİ destekleri daha nitelikli hale getirildi" diye konuştu. KOSGEB'e sunulan her projeyi değerlendirdiklerini belirten Dr. Metin Şatır, "Projenin içinde anlamlı olan her faaliyete, bölgelere göre değişiklik gösteren yüzdelerle destek veriyoruz" dedi.

PROJE KÜLTÜRÜ

7 farklı programdan biri olan Girişimcilik Destek Programı'ndan işletmesi olmayan ancak iş fikri olan girişimcilerin faydalandığını hatırlatan Dr. Şatır, "Girişimcinin 70 saatlik ücretsiz bir eğitime katılması gerekiyor. Son 2 yılda Ankara'da bu eğitimle 7 bin 39 kişi sertifika sahibi oldu. 277'si işletmesini kurdu" dedi.

125 KADIN DESTEK ALDI
Girişimcilik
desteği alan 277 kişinin 125'inin kadın, 152'sinin ise erkek girişimciden oluştuğunu aktaran Dr. Metin Şatır, Ankara'da erkek girişimcilere sağlanan destek oranının yüzde 60 olduğunu ancak kadın ve engelli girişimciler için bu oranın yüzde 70 olarak belirlendiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Girişimcilerin başkenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN